Αυτό που πέτυχε η ομάδα πετοσφαίρισης ανδρών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα», το απόγευμα του Σαββάτου 11 Φεβρουαρίου 2023 στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», είναι στην κυριολεξία «ολική ανατροπή»! Βρέθηκε με την «πλάτη στον τοίχο» και αντιμετώπισε το φάσμα της ήττας με «καθαρό» σκορ από την ομάδα του Πανοράματος, ενώ η αγωνιστική εικόνα της στα δύο πρώτα σετ και στην μεγαλύτερη διάρκεια του 3ου σετ, ήταν πολύ μέτρια.

Η ομάδα του Πανοράματος προηγήθηκε 2-0 σετ (25-20, 25-20) και έδειχνε (απόλυτα) κυρίαρχη στο 3ο σετ. Όταν το σκορ έφτασε στο 20-15 υπέρ της, απείχε μία «ανάσα» από την νίκη με 3-0 σετ. Από εκείνο το σημείο του παιχνιδιού άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση του Α.Ο.Κ. Αρχικά ισοφάρισε 21-21 και κατάφερε να κερδίσει το σετ με 25-23. Αμέσως, η ψυχολογία των παικτών ανέβηκε και με την κατάκτηση του 4ου σετ, πάλι με σκορ 25-23, κορυφώθηκε. Μετά το ισόπαλο 8-8 στο 5ο σετ, οι παίκτες του Α.Ο.Κ. έδειξαν αποφασιστικότητα και επισφράγισαν την (ολική) ανατροπή με 15-12 και τον 15ο πόντο του Παύλου Ταμοζνίκοφ, ο οποίος ήταν εκπληκτικός πάνω στο φιλέ. Ο κεντρικός παίκτης του Α.Ο.Κ. είχε: 15 πόντους, με 10/18 επιθέσεις και 5 μπλοκ. Ήταν η «κολώνα» της ομάδας στην επίθεση και στην άμυνα, στο διάστημα που ο Α.Ο.Κ. είχε αρνητική εμφάνιση.

Χρειάστηκε ο προπονητής, Δημήτρης Σιώκης, να κάνει μία αλλαγή στην τακτική, για να «ξεμπλοκάρει» στην επίθεση και να φτάσει η ομάδα της Καβάλας στην απρόσμενη επικράτηση. Συγκεκριμένα, άλλαξε θέσεις στους δύο περιφερειακούς παίκτες, τον Γιάννη Κατσιαφλάκα και τον Κώστα Πετρίδη, οι οποίοι στα δύο πρώτα σετ του αγώνα είχαν 14/40 επιθέσεις. Στην συνέχεια του αγώνα, ωστόσο, έδωσαν πολύτιμους πόντους στην ομάδα και την βοήθησαν να πετύχει την νίκη. Ιδιαίτερα ο πρώτος, εκτός από τους 24 πόντους στην επίθεση (με ποσοστό 24/60), πρόσφερε 3 πόντους με καθοριστικά μπλοκ και 2 πόντους από το σέρβις, δηλαδή 29 πόντους συνολικά. Ο Κ. Πετρίδης είχε: 12 πόντους, με 10/31 και 2 πόντους από το σέρβις. Αγωνίστηκαν ακόμα οι: Αλεξάκης 9 πόντοι (6/12 επίθεση, 3 μπλοκ), Σαχινίδης 2 πόντοι (2/4 επίθεση), Κλεπουσνιώτης 12 πόντοι (11/30 επίθεση, 1 μπλοκ), Γεωργιάδης 3 πόντοι (2/4 επίθεση, 1 σέρβις), Σαράφης, Χρήστος Μπόνιας (0/2 επίθεση), Κοτρόγιαννος, Ρέμμος (19/24 υποδοχή), Κόνσουλας (0/1 υποδοχή).

Ο Α.Ο.Κ. δεν έπαιξε καλό volleyball και ήταν πνευματικά ανέτοιμος για τον πρώτο «τελικό» αγώνα του β΄ γύρου του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας. Εάν γνώριζε την ήττα από την ομάδα του Πανοράματος θα έμπαινε σε περιπέτεια, όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία. Νίκησε και πήρε βαθμολογική ανάσα, αλλά θα χρειαστεί κι άλλες τέτοιες «ανάσες» στα ερχόμενα παιχνίδια. Η έλευση του νέου πασαδόρου, Γιάννη Γεωργιάδη, δημιούργησε μία εύλογη «διαταραχή» στην αγωνιστική «χημεία» της ομάδας. Η θέση του πασαδόρου είναι η πιο νευραλγική σε μία ομάδα πετοσφαίρισης και δύσκολη η ενσωμάτωση παίκτη στην θέση αυτή. Μακάρι ο νέος πασαδόρος να «δέσει» γρήγορα με τους συμπαίκτες του.

Ο Α.Ο.Κ. κέρδισε 105 πόντους, έναντι 108 του Πανοράματος, εκ των οποίων οι 23 από λάθη των παικτών της φιλοξενούμενης ομάδας, ενώ είχε 71,18% (42/59) στην υποδοχή, πλην των παικτών που παίζουν στην θέση λίμπερο.

Στα άλλα παιχνίδια της 14ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος στην β΄ ζώνη σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Έβρος Σουφλίου-Ήφαιστος Φλώρινας 0-3 σετ, Χ.Α.Ν.Θ.-Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων 3-1 σετ, Α.Ε. Κομοτηνής-Μακεδονικός 1-3 σετ, Ε.Α. Λάρισας-Ερμογένης Ξάνθης 3-0 σετ, Ελπίς Αμπελοκήπων-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-3 σετ.

Η βαθμολογία είναι η ακόλουθη: Εθνικός Αλεξανδρούπολης 41 βαθμοί (42-6 σετ), Χ.Α.Ν.Θ. 35 (39-15), Ήφαιστος Φλώρινας 30 (36-21), Ελπίς Αμπελοκήπων 24 (29-24), Α.Ε. Κομοτηνής 21 (29-28), Μακεδονικός 18 (27-32), Έβρος Σουφλίου 18 (25-30), Ε.Α. Λάρισας 16 (23-30), Καβάλα 15 (24-35), Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων 13 (16-31), Πανόραμα 12 (22-33), Ερμογένης Ξάνθης 6 (11-38).

Την 15η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Χ.Α.Ν.Θ., Ήφαιστος Φλώρινας-Ε.Α. Λάρισας, Ερμογένης Ξάνθης-Α.Ε. Κομοτηνής, Μακεδονικός-Πανόραμα, Ελπίς Αμπελοκήπων-Καβάλα, Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων-Έβρος Σουφλίου.