Όση εμπειρία λείπει από τις νεαρές παίκτριες της ομάδας πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα», τόση ψυχή καταθέτουν όταν αγωνίζονται. Χάρη στο ψυχικό απόθεμα που έχουν, κατάφεραν να νικήσουν, πρωτίστως, τον κακό αγωνιστικό εαυτό τους και τον «Φοίνικα» Αλεξανδρούπολης με 3-1 σετ (19-25, 25-23, 25-16, 31-29). Με ψυχοφθόρο, αλλά απολύτως δίκαιο τρόπο.

Μετά το 2ο σετ, ο Α.Ο.Κ. ήταν μία άλλη ομάδα. Έπαιξε με πάθος, μείωσε τα λάθη και έδειξε πως είναι καλύτερη ομάδα από τον «Φοίνικα». Στο 4ο σετ, μάλιστα, προηγήθηκε με 24-21, ωστόσο μία μικρή απώλεια της συγκέντρωσης έδωσε την ευκαιρία στην φιλοξενούμενη ομάδα να ισοφαρίσει 24-24. Ακολούθησε ένα μεγάλο «ράλι» πόντων και εναλλαγή συναισθημάτων, το οποίο σταμάτησε με τον πόντο που κέρδισε η Μάιρα Τσακιρίδου. Η νεαρή κεντρική παίκτρια του Α.Ο.Κ. εντυπωσιάζει με την αγωνιστική παρουσία της στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας. Έχει προοδεύσει και με το παιχνίδι της, που διακρίνεται από ενθουσιασμό, κέρδισε την εμπιστοσύνη του προπονητή, Δημήτρη Μπαλασά. Με την πασαδόρο, Έλενα Γεωργιάδου, παίζουν εξαιρετικά τον «πρώτο χρόνο», τον οποίο η Μάιρα εκτελεί με ταχύτητα και αποφασιστικότητα. Εάν συνεχίσει έτσι, δεν θα αργήσει να «χτυπήσει την πόρτα» των μικρών εθνικών ομάδων!

Ωστόσο, η απόδοση του Α.Ο.Κ. βελτιώθηκε και η ψυχολογία ανέβηκε, όταν η Ουκρανή περιφερειακή, Marina Deinega, πήρε περισσότερες επιθέσεις και κέρδισε πολύτιμους πόντους. Η συμβολή της, όταν η ομάδα χρειαζόταν την βοήθεια της, ήταν σημαντική. Πρόσφερε 20 πόντους, με 17/30 επιθέσεις, 2 μπλοκ και έναν άσσο, ενώ αγωνίστηκαν και οι: Γεωργιάδου (8 πόντοι, 5/6 επίθεση, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ιωαννίδου (7 πόντοι, 6/20 επίθεση, 1 άσσο), Παπαδοπούλου (10 πόντοι, 8/31 επίθεση, 2 άσσοι), Τσακιρίδου (16 πόντοι, 12/23 επίθεση, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ρωσσιάδου (12 πόντοι, 10/22 επίθεση, 1 μπλοκ, 1 άσσο), Μπαρνταγκτζιάν (0/1 επίθεση), Βάτκαλη, Γερακίνη (21/27 υποδοχή), Ντόμι (λίμπερο). Ο Α.Ο.Κ. είχε: 16 λάθη στο σέρβις, 9 άσσους, 6 πόντους από το μπλοκ, 43,6% στην επίθεση (58/133) και 61,9% άριστες υποδοχές (44/71).

Με την νίκη επί του «Φοίνικα» Αλεξανδρούπολης, ο Α.Ο.Κ. ανήλθε στην 3η θέση της βαθμολογίας του ομίλου που συμμετέχει και θα δώσει ένα ακόμα παιχνίδι εντός έδρας, με αντίπαλο τον Ίκαρο Έδεσσας, για να ολοκληρώσει την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Εάν διατηρηθεί στην θέση αυτή, θα εξασφαλίσει την απευθείας παραμονή στην Α2 εθνική κατηγορία και θα συνεχίσει στα πλέι οφ.

Στα άλλα παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής ημέρας σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Νίκη Αλεξανδρούπολης-Ελπίς Αμπελοκήπων 0-3 σετ (10-25, 23-25, 12-25), Ίκαρος Έδεσσας-Νέα Γενεά 3-2 σετ (25-23, 23-25, 25-22, 18-25, 16-14), ενώ η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Ελπίς Αμπελοκήπων 30 (30-3 σετ), Νέα Γενεά 19 (24-14), Καβάλα 17 (22-22), Νίκη Αλεξανδρούπολης 16 (19-19), Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 16 (21-20), Ίκαρος Έδεσσας 10 (14-23), Γαία Δράμας 0 (1-30).

Την 13η αγωνιστική ημέρα (Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2022) θα παίξουν: Καβάλα-Ίκαρος Έδεσσας, Γαία Δράμας-Νίκη Αλεξανδρούπολης, Ελπίς Αμπελοκήπων-Νέα Γενεά, ρεπό Φοίνικας Αλεξανδρούπολης.

Στην Β΄ εθνική κατηγορία γυναικών, ο Α.Ο. Αμυγδαλεώνα ηττήθηκε με 3-0 σετ στις Σέρρες από τον Πανσερραϊκό, που είναι αήττητος σε τέσσερα παιχνίδια. Επίσης, η Άρτεμις Σερρών νίκησε εκτός έδρας με 3-0 σετ τον Γ.Σ. Δράμας. Η βαθμολογία του ομίλου είναι η εξής: Πανσερραϊκός 12 (12-1 σετ), Άρτεμις Σερρών 9 (10-3), Αμυγδαλεώνας 2 (3-11), Γ.Σ. Δράμας 1 (2-12).