Η ομάδα γυναικών της Ακαδημίας Καλαθοσφαίρισης Καβάλας «Πάνθηρες» ηττήθηκε στην Θεσσαλονίκη από την αντίστοιχη του Πανοράματος με σκορ 61-58, ωστόσο θεωρεί πως στην διαμόρφωση του αποτελέσματος έπαιξε ρόλο η αυστηρότητα των διαιτητών, που καταλόγισαν πέντε τεχνικές ποινές σε βάρος της! Παρά την μέτρια αρχή στο παιχνίδι, οι παίκτριες των «Πανθήρων» αντέδρασαν στην 2η περίοδο και στην 3η περίοδο προηγήθηκαν με πέντε πόντους (39-44). Στην 4η περίοδο, όμως, οι παίκτριες της γηπεδούχου ομάδας ήταν πιο αποφασιστικές και πήραν την νίκη που δεν άλλαξε την βαθμολογική θέση της. Το σκορ ανά περίοδο ήταν: 17-9, 13-22, 9-13, 22-14, ενώ για τους «Πάνθηρες» αγωνίστηκαν οι: Μουταφίδου, Κελεμένη 10, Παναγιωτίδου 4, Σπανίδου 2, Γαϊτάνη 13(1 τρίποντο), Τζιαμπάζη 14(4 τρ.), Κεσεσίδου 13(2 τρ.), Τασελαρίδου, Δημητρακούδη 2, Συροπούλου, Απούλτση.

Στα άλλα παιχνίδια σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Ιερισσός-Πυλαία 60-86, Πανσερραϊκός-Ηρακλής Θεσσαλονίκης 58-52, Παναθλητικός Συκεών-Ασπίς Ξάνθης 89-27, Απόλλων Καλαμαριάς-Άρης Θεσσαλονίκης 49-72 (για την 18η αγωνιστική ημέρα).

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Άρης Θεσσαλονίκης 30, Παναθλητικός Συκεών 29, Πυλαία 26, Ηρακλής Θεσσαλονίκης 25, Πανσερραϊκός 24, Πάνθηρες Καβάλας 22, Απόλλων Καλαμαριάς 20, Ασπίς Ξάνθης 20, Πανόραμα 19, Ιερισσός 16.

Την Κυριακή 27 Μαρτίου 2022, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής ημέρας, θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Απόλλων Καλαμαριάς-Ιερισσός, Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Παναθλητικός Συκεών, Πάνθηρες Καβάλας-Πανσερραϊκός, Πυλαία-Πανόραμα.