Τέσσερα χρυσά, έξι αργυρά και δύο χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι διαχρονικοί κολυμβητές του Ομίλου Θαλασσίων Αθλημάτων (Ο.Θ.Α.) Καβάλας, Λία Κυρανούδη, Κική Αρσένη, Κάτια Μανιφρέντι, Νίκος Κασιμίδης, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα διαχρονικών αθλητών (MASTERS), που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό Ολυμπιακό κολυμβητήριο στην Αθήνα (Μαρούσι). Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν 360 κολυμβητές και κολυμβήτριες από 77 σωματεία, μεταξύ των οποίων 44 αλλοδαποί, από 25 έως και 85 ετών!

Το δελτίο Τύπου αναφέρει, επίσης, τα εξής: «Ο Ο.Θ.Α.Καβάλας ήταν «παρών» για άλλη μία φορά στη μεγάλη διοργάνωση των διαχρονικών αθλητών της ελληνικής κολύμβησης, επιβεβαιώνοντας ότι είναι μία «σταθερή αξία» στον υγρό στίβο τα τελευταία 40 χρόνια, με μεγάλο παρελθόν και ελπιδοφόρο μέλλον.

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός, παίρνοντας τα σκήπτρα από τον Ολυμπιακό Πειραιώς, που έμεινε στην 4η θέση. Ο Ο.Θ.Α. Καβάλας ήταν 11ος στην κατάταξη, μαζί με τον Ν.Ο. Ιτέας. Από τους συλλόγους της περιφέρειας, ο Ο.Θ.Α.Κ. ήταν τέταρτος, πίσω από τον Ν.Ο.Β.Α., τον Ο.Φ.Κ. Σερρών και τον Ο.Φ.Α. Μαγνησίας. Αναλυτικά οι διακρίσεις των κολυμβητών του Ο.Θ.Α.Κ. είναι οι ακόλουθες:

ΛΙΑ ΚΥΡΑΝΟΥΔΗ (1η θέση στα 50 μέτρα, 100 μέτρα και 200 μέτρα ελεύθερο, 2η θέση στα 100 μέτρα ύπτιο και 4η θέση στα 50 μέτρα ύπτιο)

ΚΙΚΗ ΑΡΣΕΝΗ (1η θέση στα 200μ. ελεύθερο, 2η θέση στα 50μ., στα 100μ., στα 400μ. ελεύθερο, 4η θέση στα 50μ. και στα 100μ. πρόσθιο)

ΚΑΤΙΑ ΜΑΝΙΦΡΕΝΤΙ (2η θέση στα 200μ. μικτή ατομική, στα 50μ. ελεύθερο, 3η θέση στα 50μ. πεταλούδα, 4η θέση στα 100μ. ελεύθερο)

ΝΙΚΟΣ ΚΑΣΙΜΙΔΗΣ (3η θέση στα 200μ. ύπτιο, 4η θέση στα 100μ. ύπτιο, 7η θέση στα 200μ. μικτή ατομική, στα 50μ. πεταλούδα, 8η θέση στα 50μ. ύπτιο, 10η θέση στα 50μ. πρόσθιο)

Οι περισσότερες πόλεις έχουν ομάδες masters, μία κατηγορία στην οποία συμμετέχουν παλιοί αθλητές της κολύμβησης. Πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα κινήματα μαζικού αθλητισμού παγκοσμίως. Η FINA και η LEN διοργανώνουν παγκόσμιο και ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κατηγορίας masters και στην Ελλάδα, η διοργάνωση άρχισε τον Νοέμβριο του 2014 στην Πάτρα και ακολούθησαν η Θεσσαλονίκη και τα δύο τελευταία χρόνια η Αθήνα (στο Ο.Α.Κ.Α.)».