Ο Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας και στις νεάνιδες!

0

Ο Αθλητικός Σύλλογος Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης (Α.Σ.Ε.Α.) Καβάλας συνέχισε την μεγάλη παράδοση των διακρίσεων στα αναπτυξιακά πρωταθλήματα κατακτώντας ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο σε πανελλήνιο πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, η ομάδα νεανίδων του συλλόγου, με προπονητή τον Γιάννη Σταύρου και μέλη τις: Πετσίβα, Γκαϊντατζή, Αλεξούδη, Δημητριάδη, Τζαρίδου, αφού απέκλεισε στην ημιτελική φάση την αντίστοιχη ομάδα του Ολυμπιακού Πειραιώς, έφτασε στον τελικό αγώνα και κατέκτησε τον πανελλήνιο τίτλο. Η ομάδα των αγοριών του Α.Σ.Ε.Α.Κ., με τους: Φέλτσερ, Τιμαμόπουλο, Μαλλιαρό, Ντουμπουριδη, κατέλαβε την 5η θέση.

Στα ατομικά και διπλά, επίσης, κατακτήθηκαν ακόμα πέντε μετάλλια. Το ασημένιο στο διπλό νεανίδων με τις: Γκαϊντατζή-Τζαρίδου και στο διπλό εφήβων με τους: Φέλτσερ-Τιμαμόπουλο. Στα ατομικά, η Τζαρίδου και η Γκαϊντατζή κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο (η Γκαϊντατζή έπειτα από έναν συγκλονιστικό ημιτελικό (3-4 σετ) με την μετέπειτα πρωταθλήτρια, Φωτιάδου). Ο Φέλτσερ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο νικώντας στους «8» ένα από τα φαβορί, τον Αϊβατίδη, ενώ έφτασε «μία ανάσα» από τον τελικό, αφού ηττήθηκε με ανατροπή (3-4 σετ) από τον Μήτκα. Ο Τιμαμόπουλος κατέλαβε την 5η θέση αν και είναι 15 ετών. Πολύτιμη ήταν η βοήθεια του αθλητή του ανδρικού τμήματος, Μάνου Αλαρούπι, στο κοουτσάρισμα των νεαρών παικτών.