Με δύο τέρματα στο πρώτο 25λεπτο του παιχνιδιού, από τον Βασίλη Αλτιντζή (στο 3ο λεπτό) και τον Χρήστο Καρακώστα (στο 22ο λεπτό), η ομάδα ποδοσφαίρου του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» έβαλε το «γερό θεμέλιο» για την νίκη, την οποία κατέκτησε με σκορ 2-0, απέναντι στην γηπεδούχο ομάδα του Α.Ο. Χανιώτης, το Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2023. Ο Α.Ο.Κ. έμεινε μόνος στην 1η θέση της βαθμολογίας, αφού ο Θερμαϊκός, με τον οποίο ισοβαθμούσε, έφερε ισοπαλία με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής ημέρας στον 1ο όμιλο του πρωταθλήματος της Γ΄ εθνικής κατηγορίας είναι τα εξής: Χανιώτης-Καβάλα 0-2, Αναγέννηση Επανομής-Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας Ημαθίας 1-1, Πανθρακικός-Ποσειδών Νέας Μηχανιώνας 2-0, Θύελλα Σαρακηνών-Αετός Βαρβάρας 3-0, Π.Α.Ο.Κ. Κρηστώνης-Δόξα Δράμας 2-1, Άρης Αβάτου-Άρης Πετεινού 2-0, Ορέστης Ορεστιάδας-Νέστος Χρυσούπολης 2-0, Θερμαϊκός-Απόλλων Παραλιμνίου 1-1, Βέροια-Νίκη Ευκαρπίας 2-1.

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Καβάλα 18, Θερμαϊκός 16, Νέστος Χρυσούπολης 13, Πανθρακικός 13, Άρης Αβάτου 11, Θύελλα Σαρακηνών 11, Ορέστης Ορεστιάδας 11, Ποσειδών Νέας Μηχανιώνας 9, Χανιώτης 9, Απόλλων Παραλιμνίου 7, Δόξα Δράμας 5, Π.Α.Ο.Κ. Κρηστώνης 4, Βέροια 4, Αναγέννηση Επανομής 3, Νίκη Ευκαρπίας 3, Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας Ημαθίας 3, Αετός Βαρβάρας 3, Άρης Πετεινού 3.

Την Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023, για την 7η αγωνιστική ημέρα, θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Αετός Βαρβάρας-Αναγέννηση Επανομής, Απόλλων Παραλιμνίου-Άρης Αβάτου, Άρης Πετεινού-Θύελλα Σαρακηνών, Δόξα Δράμας-Πανθρακικός, Καβάλα-Ορέστης Ορεστιάδας, Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας Ημαθίας-Ποσειδών Νέας Μηχανιώνας, Νέστος Χρυσούπολης-Π.Α.Ο.Κ. Κρηστώνης, Νίκη Ευκαρπίας-Θερμαϊκός, Βέροια-Χανιώτης.

Μετά από το παιχνίδι με την ομάδα του Χανιώτη, η διοικούσα επιτροπή της ομάδας ποδοσφαίρου του Α.Ο. «Καβάλα» ανακοίνωσε την μη συνέχιση της συνεργασίας με τον έμπειρο ποδοσφαιριστή, Βασίλη Κουτσιανικούλη, ο οποίος είχε περιορισμένο χρόνο συμμετοχής στα πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος.