Η ομάδα πετοσφαίρισης ανδρών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» θα μπορούσε να νικήσει με «καθαρό σκορ», αλλά και να ηττηθεί με τον ίδιο τρόπο, από την νεανική και ιδιαίτερα ταλαντούχα ομάδα του «Έβρου» Σουφλίου. Τελικά, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς στο κλειστό γυμναστήριο του δημοτικού αθλητικού κέντρου «Αλεξάνδρα Δήμογλου», με τον «Έβρο» Σουφλίου να κερδίζει έναν επιπλέον βαθμό, αφού επικράτησε στο tie break. Θα επαναλάβουμε πως κάθε βαθμός που κερδίζει ο Α.Ο.Κ., είναι πολύτιμος για την προσπάθεια που καταβάλλει να παραμείνει στην κατηγορία.

Ο Α.Ο.Κ. έχασε την συγκέντρωσή του σε δύο καθοριστικά σημεία του παιχνιδιού. Στο 4ο σετ κι ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 13-13, η ομάδα του Σουφλίου «έτρεξε σερί» 6-0 και πήρε σημαντικό προβάδισμα 19-13, για να κερδίσει με 25-19 και να ισοφαρίσει 2-2 στα σετ.

Στο 5ο σετ, ο Α.Ο.Κ. προηγήθηκε 7-5 και είχε το ψυχολογικό προβάδισμα, ωστόσο ο «Έβρος» Σουφλίου έκανε νέο «σερί» 6-0 και άλλαξε άρδην την κατάσταση (7-11). Ο Α.Ο.Κ. πλησίασε 12-14, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν το σετ και την νίκη. Την πρώτη εμφάνιση με την φανέλα του Α.Ο.Κ. πραγματοποίησε ο Γιάννης Κατσιαφλάκας, ο οποίος προστέθηκε στο ρόστερ μετά την αποχώρηση του Βραζιλιάνου Mineiro. Η διοικούσα επιτροπή του τμήματος πετοσφαίρισης του Α.Ο.Κ. αναζητεί κι άλλον παίκτη, προκειμένου να ενισχύσει την ομάδα ώστε να παραμείνει στην Α2 εθνική κατηγορία.

Το σκορ ανά σετ του αγώνα με τον «Έβρο» Σουφλίου ήταν: 20-25, 26-24, 25-22, 19-25, 12-15. Στα άλλα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Α.Ε. Κομοτηνής-Ελπίς Αμπελοκήπων 1-3 σετ, Πανόραμα-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3 σετ, Μακεδονικός-Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων 3-1 σετ, Ερμογένης Ξάνθης-Ήφαιστος Φλώρινας 3-2 σετ, Ε.Α. Λάρισας-Χ.Α.Ν.Θ. 0-3 σετ.

Η βαθμολογία στην β΄ ζώνη είναι η ακόλουθη: Εθνικός Αλεξανδρούπολης 23 βαθμοί (24-4 σετ), Χ.Α.Ν.Θ. 19 (22-10), Ήφαιστος Φλώρινας 16 (21-15), Ελπίς Αμπελοκήπων 14 (17-13), Α.Ε. Κομοτηνής 14 (18-14), Μακεδονικός 12 (16-17), Έβρος Σουφλίου 11 (15-16), Καβάλα 10 (15-19), Ε.Α. Λάρισας 9 (12-16), Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων 6 (7-18), Ερμογένης Ξάνθης 5 (7-20), Πανόραμα 5 (11-23).

Την 9η αγωνιστική ημέρα (7-8 Ιανουαρίου 2023) θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Ήφαιστος Φλώρινας-Καβάλα, Έβρος Σουφλίου-Ε.Α. Λάρισας, Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Μακεδονικός, Ελπίς Αμπελοκήπων-Πανόραμα, Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων-Ερμογένης Ξάνθης, Χ.Α.Ν.Θ.-Α.Ε. Κομοτηνής.