Ο Α.Ο.Κ. μπορεί και θα πετύχει τις νίκες που χρειάζεται!

1

Πιστεύουμε ότι ο Α.Ο.Κ. θα πετύχει τις νίκες που χρειάζεται και θα παραμείνει στην Super League 2. Το αναφέρουμε αυτό, γιατί υπάρχουν μερικοί που αγωνιούν μετά την ισοπαλία, με σκορ 1-1, που έφερε την Κυριακή 13 Μαρτίου 2022 στην Αριδαία. Αν και δέχτηκε νωρίς, στο 6ο λεπτό του παιχνιδιού, τέρμα από τον γηπεδούχο «Αλμωπό», ισοφάρισε στο β΄ ημίχρονο με σκόρερ τον Caiuby Francisco da Silva και απέσπασε έναν βαθμό. Σημειωτέον ότι, στο παιχνίδι αυτό αγωνίστηκαν για πρώτη φορά μαζί, αν δεν κάνουμε λάθος, στο κέντρο της άμυνας ο Vilius Armalas και ο Dragan Nedeljkovic, ενώ από την αμυντική γραμμή παρέμειναν, σε σύγκριση με τα προηγούμενα παιχνίδια, ο τερματοφύλακας, Ηλίας Κυρίτσης και ο αρχηγός, Γιάννης Καζαντζίδης. Επίσης, στην μεσαία και επιθετική γραμμή έγιναν αρκετές αλλαγές, λόγω των απουσιών ποδοσφαιριστών, είτε γιατί συμπλήρωσαν κίτρινες κάρτες, είτε για λόγους υγείας.

Στο παιχνίδι αυτό φάνηκε η σημασία που έχει το «βαθύ» ρόστερ σε ένα πρωτάθλημα με διαδοχικά παιχνίδια σε μικρό χρονικό διάστημα. Λίγες ομάδες στην κατηγορία έχουν, κατά την άποψη μας, την ποσότητα και την ποιότητα των επιλογών που έχει ο προπονητής του Α.Ο.Κ., Alexander Nouri, παρά την πίεση του χρόνου και των αποτελεσμάτων. Είμαστε βέβαιοι πως, χωρίς την πληθώρα επιλογών ποδοσφαιριστών, ο Α.Ο.Κ. θα είχε ηττηθεί στην Αριδαία, από μία ομάδα που βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο (σ.σ. στο προηγούμενο παιχνίδι νίκησε εκτός έδρας τον Θεσπρωτό με σκορ 3-0!) και διαθέτει καλή «χημεία».

Εκτός από τους: Κυρίτση, Καζαντζίδη, Armalas, Nedeljkovic, Caiuby Francisco da Silva, αγωνίστηκαν και οι: Θωμαΐδης, Γροσδάνης, Καραγιάννης, Ρέτσος, Μπελεβώνης, Stamenkovic (Alimi, Bouman).

Στα άλλα παιχνίδια της 24ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Ολυμπιακός Βόλου-Ξάνθη 1-0, Ολυμπιακός Πειραιώς Β-Τρίγλια/Ηρακλής 0-0, Απόλλων Λάρισας-Βέροια 0-1, Λάρισα-Απόλλων Πόντου 0-0, Τρίκαλα-Αναγέννηση Καρδίτσας 0-3, Νίκη Βόλου-Θεσπρωτός 3-1. Δεν διεξήχθη το παιχνίδι Π.Α.Ο.Κ. Β-Πιερικός, ενώ ρεπό είχε ο Πανσερραϊκός.

Η βαθμολογία του βορείου ομίλου είναι η ακόλουθη: Βέροια 52, Λάρισα 47, Αναγέννηση Καρδίτσας 43, Ξάνθη 36, Νίκη Βόλου 35, Τρίγλια/Ηρακλής 33, Αλμωπός Αριδαίας 31, Ολυμπιακός Πειραιώς Β 29, Π.Α.Ο.Κ. Β 29, Θεσπρωτός 24, Απόλλων Λάρισας 22, Απόλλων Πόντου 21, Πανσερραϊκός 20, Τρίκαλα 20, Πιερικός 19, Ολυμπιακός Βόλου 19, Καβάλα 16.

Την 25η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Ξάνθη-Π.Α.Ο.Κ. Β, Βέροια-Ολυμπιακός Πειραιώς Β, Καβάλα-Νίκη Βόλου, Θεσπρωτός-Ολυμπιακός Βόλου, Πιερικός-Τρίκαλα, Αναγέννηση Καρδίτσας-Λάρισα, Απόλλων Πόντου-Απόλλων Λάρισας, Τρίγλια/Ηρακλής-Πανσερραϊκός, ρεπό Αλμωπός Αριδαίας.

Επίσης, το Σάββατο 12 Μαρτίου 2022, η ομάδα κάτω των είκοσι ετών (Κ20) του Α.Ο.Κ. έδωσε το πρώτο παιχνίδι στο αντίστοιχο πρωτάθλημα της Super League 2. Αντιμετώπισε στο «Βερούλειο» γήπεδο την ομάδα του Α.Ο. Ξάνθη και ηττήθηκε με 2-1. Η ομάδα της Ξάνθης προηγήθηκε στο 5ο λεπτό του παιχνιδιού και ο Α.Ο.Κ. ισοφάρισε στο 44ο λεπτό. Το νικητήριο τέρμα, για την φιλοξενούμενη ομάδα, επιτεύχθηκε στο 17ο λεπτό του β΄ ημιχρόνου. Οι ποδοσφαιριστές του Α.Ο. Ξάνθη υπερτερούσαν σε τεχνική κατάρτιση, ταχύτητα και κυρίως δύναμη, ωστόσο ο Α.Ο.Κ. πήρε πολύ καλό βαθμό στην τακτική και την αγωνιστικότητα.

1 ΣΧΟΛΙΟ

1. Ειλικρινά δεν ξέρω πόσο άσχημα ακόμα θα πάνε τα πράγματα γι αυτήν την ομάδα. Σε ένα παιχνίδι must win όπου γνώριζες από την προηγούμενη Κυριακή ότι θα σου λείψουν 3 βασικοί, ξημερώνει Κυριακή και έχεις κ άλλους 6 απών λόγω ίωσης, μάλλον κορωνοιο. Δεν μπορώ να φανταστώ άλλη ίωση που να κολλάει 6 άτομα ταυτόχρονα. Πας Αριδαία χωρίς 9 παίκτες. Στην τελική κ η ισοπαλία κάτω από τέτοιες συνθήκες θρίαμβος είναι. Βάζουν ένα γκολ στην αρχή κ μετά τέλος. Εδώ δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν. Ή σε περιμένουν για να σε χτυπήσουν στις αντεπιθεσεις η σου λένε έλα παρτο αλλά εσύ δεν μπορείς κ φτάνεις μέχρι την ισοπαλία. Αυτά τα λέω γιατί φέτος η Αριδαία παίζει στην SL2 χάρη σε μας, που πέρυσι πήγαμε χαλαροί κ καθίσαμε κ χάσαμε τελευταία αγωνιστική. Ο Ροβας χθες δεν έκανε τίποτα, ενώ κάθε αγωνιστική βάζει τουλάχιστον ένα. Μόνο όσοι ήταν στον αγώνα μπορούν να μας πουν τι έγινε χτες. Αφήνουμε αυτό το ματς κ πάμε παρακάτω. Είμαστε στο -4 κ καμιά ομάδα δεν σώθηκε με τις ισοπαλίες. Πλέον έχεις 10 αγώνες +1 ακόμα με την ΑΣΑ που δεν γνωρίζουμε αν θα γίνει ή θα τον χάσουμε στα χαρτιά γιατί όσο πίσω πάει η εκδίκαση της έφεσης τόσο μαζεύονται μαύρα σύννεφα πάνω από το στρατόπεδο του ΑΟΚ. Λοιπόν έχουμε 5 μέσα κ 5 έξω. Μέσα έχουμε 4 αδιάφορες ομάδες συν τη Λάρισα ή οποία μπορεί να είναι κ αδιάφορη τότε αφού τώρα είναι ήδη στο-5 από Βέροια. Έξω έχουμε 4 ομάδες που παλεύουν να σωθούν όπως κ εμείς αλλά είναι σε καλύτερη μοίρα αφού είναι όλοι από πάνω μας, συν τη Βέροια τελευταία αγωνιστική που πιθανότατα θα είναι κ αδιάφορη. Άρα πρέπει να κερδίσεις οπωσδήποτε τα 4 εντός κ ορισμένα από τα 4 εκτός. Θεωρώ ότι τα ματς με Βόλο κ Τρίκαλα πρέπει να κερδιθουν κ να πάρουμε τουλάχιστον ισοπαλία σε Σέρρες κ Απόλλωνα Λάρισας. Δεν πρέπει να χαθεί κανένα από αυτά τα 4 εκτός γιατί θα είναι 6ποντο για τον αντίπαλο, όπως έγινε με τον Πιερικό. Άρα αρχής γενομένης από αυτή την Κυριακή πρέπει να κάνεις το 4×4 κ μετά με την Λάρισα μέσα βλέπουμε πως θα έχει διαμορφωθεί η κατάσταση. Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη επιλογή έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα. Ακόμα κ ο Βόλος κέρδισε την Ξάνθη το Σάββατο, σε ένα ματς που ειδικά στο β ημίχρονο ο άσσος φώναζε από την Ξάνθη μέχρι τον Βόλο, έστω κ αν ήρθε στο 89′. Αυτά που λέγαμε για αδιάφορες ομάδες. Το άσχημο για εμάς είναι ότι αγνοούμε την νίκη εδώ κ 1 μήνα από το 3-0 με Καλαμαριά. Ποτέ μέχρι τώρα δεν είχαμε τόσο μεγάλο σερί 5 αγώνων χωρίς νίκη. Αν κάποιος δει τους αγώνες μας μετά από 3 αγώνες χωρίς νίκη, αυτή έρχονταν στο τέταρτο ματς. Τώρα άμα δεν έρθει ούτε την Κυριακή με την Νίκη, μάλλον θα πρέπει να κοιτάμε την επόμενη χρονιά γιατί ενώ μεωσαμε σχετικά γρήγορα απο το -10 από αρχές του 2022, η ομάδα έχει κολλήσει εδώ κ αρκετές αγωνιστικές ανάμεσα στο -6 κ -4 κ δεν μπορεί να πάει παραπάνω. Ας όψεται το διπλό του Πιερικου που θα μας στοιχειώνει μέχρι το τέλος. Σίγουρα η ομάδα είναι ειδικών συνθηκών, δεν έχει κάνει προετοιμασία, δεν ξεχνάμε τι έγινε το καλοκαίρι κ γι αυτό δεν κατηγορούμε κανέναν, ίσα ίσα που την εκθειαζουμε με όλα αυτά που έχει πετύχει σε 14 αγώνες, αλλά η πραγματικότητα δεν αλλάζει κ λέμε τι πρέπει να γίνει για να σωθεί, γιατί 3 νίκες σε 14 αγώνες είναι πολύ λίγες κ σίγουρα ο Alex αλλιώς τα είχε στο μυαλό του όταν στελεχωσε την ομάδα με αυτούς τους παίκτες κ το συγκεκριμένο προπονητικό team τον Δεκέμβριο κ τον Ιανουάριο. Πάμε τώρα να πάρουμε τα δύο ματς με τις βολιωτικες ομάδες για να μπορέσουμε να ονειρευομαστε ακόμα. Α κ κάτι τελευταίο Νίκη κ Ολυμπιακός δεν έχουν κ τις καλύτερες σχέσεις. Άμα πέσει ο Ολυμπιακός στην Ν. Ιωνία θα ψήνουν αρνιά για μια βδομάδα. Αυτό κρατήστε το για το ματς της Κυριακής.