Ο Άρης Πηγών έφτασε στην «πηγή», αλλά δεν «ξεδίψασε»! Ηττήθηκε από την Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου με σκορ 3-2, στον «τελικό» αγώνα των μπαράζ και έχασε «πάνω στο νήμα» την άνοδο στην Γ΄ εθνική κατηγορία. Το παιχνίδι παρακολούθησαν αρκετοί φίλαθλοι και είχε έντονο ενδιαφέρον με την εναλλαγή στο σκορ. Η γηπεδούχος «Δόξα» προηγήθηκε στο πρώτο 15λεπτο. Ο Άρης Πηγών, που ήθελε μόνο νίκη, σκόραρε δύο τέρματα στο α΄ ημίχρονο. Αλλά, στο β΄ ημίχρονο, ήταν η σειρά της Δόξας Νέου Σιδηροχωρίου να ανατρέψει την κατάσταση. Ισοφάρισε γρήγορα και πέτυχε τρίτο τέρμα στο τελευταίο 10λεπτο, με το οποίο «έκοψε τα φτερά» στους ποδοσφαιριστές και τους φιλάθλους του Άρη Πηγών. Τελικά, η έδρα έπαιξε ρόλο στην απώλεια της ανόδου για τον πρωταθλητή της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων (Ε.Π.Σ.) Καβάλας. Εάν αγωνιζόταν εντός έδρας με την Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου, είμαστε βέβαιοι πως θα έπαιρνε την νίκη! Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής ημέρας στον 1ο όμιλο είναι τα ακόλουθα: Π.Α.Ο. Ποντίων Νέας Αμισού-Αλεξανδρούπολη 3-1, Παύλος Μελάς Κουτσού-Α.Ε. Ευόσμου 0-5, Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου-Άρης Πηγών 3-2.

Η τελική βαθμολογία είναι η εξής: Α.Ε. Ευόσμου 13 βαθμοί, Αλεξανδρούπολη 12, Ηρακλής Αμμουδιάς 11, Άρης Πηγών 9, Π.Α.Ο. Ποντίων Νέας Αμισού 8, Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 7, Παύλος Μελάς Κουτσού 0. Στην Γ΄ εθνική κατηγορία ανέρχονται: η Α.Ε. Ευόσμου, η Αλεξανδρούπολη και ο Ηρακλής Αμμουδιάς.