Η ομάδα των Μηχανικών κατέκτησε το 6ο εργασιακό πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης Δήμου Καβάλας «Λευτέρης Γεωργακόπουλος». Στον τελικό αγώνα, που διεξήχθη την Κυριακή 9 Ιουλίου 2023, στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», νίκησε την ομάδα των εργαζομένων στα Πετρέλαια Καβάλας (Union Kavala Oil). Την 3η θέση κατέλαβε η ομάδα των ελεύθερων επαγγελματιών, που νίκησε την ομάδα της Λευκοσιδηρουργίας.

Πριν από την διεξαγωγή του τελικού αγώνα, ο δήμαρχος Καβάλας, Θόδωρος Μουριάδης, βράβευσε τον αθλητή μεγάλων αποστάσεων, Θανάση (Σάκη) Στημονιάρη, για την κατάκτηση της 1ης θέσης στον υπερ-μαραθώνιο Transylvania 6 Days. Επίσης, δόθηκε επιταγή 2.000 ευρώ, από τον πρόεδρο της κοινωφελούς επιχείρησης «Δημωφέλεια», Παναγιώτη Αγγελίδη, στην υπεύθυνη της Οργάνωσης «Το Χαμόγελο του Παιδιού» στην Καβάλα, Φρειδερίκη Τηλικίδου. Το χρηματικό ποσό συγκεντρώθηκε με πρωτοβουλία των εκπροσώπων όλων των ομάδων που συμμετείχαν στο εργασιακό πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης του Δήμου Καβάλας.