Η ομάδα των «Πανθήρων» Καβάλας, με προπονητή τον Αρίστιππο Χαντέλη, «χτίζει» την νοοτροπία της νικήτριας. Κάτι που φάνηκε, άλλη μια φορά, στο παιχνίδι απέναντι στην ομάδα του Βόλου, την Κυριακή 24 Μαρτίου 2024 στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου». Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε 36-28 στην λήξη του α΄ ημιχρόνου, έχοντας σκοράρει τους 21 πόντους με «τρίποντα» και με υψηλό ποσοστό ευστοχίας στα σουτ πίσω από την γραμμή των 6 μέτρων και 75 εκατοστών.

Στο β΄ ημίχρονο, ωστόσο, ο προπονητής και οι παίκτριες των «Πανθήρων» βρήκαν τον τρόπο να περιορίσουν τον επιθετικό «οίστρο» των αντιπάλων και στην 4η περίοδο, να πετύχουν την ανατροπή στο σκορ και να πάρουν την νίκη, που δίνει μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης ενόψει των πλέι οφ. Το «κλειδί» για την νίκη, αναμφίβολα, ήταν ότι, οι «Πάνθηρες» κατάφεραν να «ανακόψουν» τον ρυθμό που βρήκε η ομάδα του Βόλου σκοράροντας τρίποντα στο α΄ ημίχρονο του παιχνιδιού. Στις δύο περιόδους του β΄ ημιχρόνου, οι παίκτριες της φιλοξενούμενης ομάδας πέτυχαν μόλις 3 «τρίποντα».

Τους 67 πόντους των «Πανθήρων» σημείωσαν οι: Τσάντα 9(με 2 τρίποντα), Παναγιωτίδου 9(1 τρ.), Μαραβέγια 6(2 τρ.), Γαϊτάνη 16(3 τρ.), Τριανταφύλλου 12, Πετρουσέφσκα 6, Μαμαλίγκατζη 2, Παπαδοπούλου 3(1 τρ.), Λυκάκη 4.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής ημέρας είναι τα ακόλουθα: Πάνθηρες Καβάλας-Βόλος 67-62, Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Πυλαία 65-73, Μ.Ε.Ν.Τ.-Άρης Θεσσαλονίκης 52-61, Παναθλητικός-Πανσερραϊκός 71-33, Σ.Κ. Ιωάννινα-Πανόραμα 53-60.

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Πανσερραϊκός 36 βαθμοί, Παναθλητικός 35, Πάνθηρες Καβάλας 32, Βόλος 29, Πανόραμα 28, Πυλαία 27, Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης 26, Άρης Θεσσαλονίκης 26, Μ.Ε.Ν.Τ. 23, Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 22, Σ.Κ. Ιωάννινα 20, Απόλλων Πτολεμαϊδας 17.

Την 22η αγωνιστική ημέρα του πρωταθλήματος (Κυριακή 31 Μαρτίου 2024) θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Πυλαία-Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης, Απόλλων Πτολεμαΐδας-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου, Βόλος-Μ.Ε.Ν.Τ., Άρης Θεσσαλονίκς-Σ.Κ. Ιωάννινα, Πανόραμα-Παναθλητικός.