Η ομάδα των «Πανθήρων» Καβάλας πήγε με αγωνιστικά προβλήματα στις Σέρρες, για να διεκδικήσει την νίκη απέναντι στον Πανσερραϊκό, στο πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας καλαθοσφαίρισης γυναικών. Τα προβλήματα επηρέασαν στην διάρκεια του αγώνα την απόδοση της Καβαλιώτικης ομάδας, που έπεσε αισθητά στο β΄ ημίχρονο και κυρίως στην 3η περίοδο που κρίθηκε η νικήτρια. Ο Πανσερραϊκός διαθέτει «βαθύτερο ρόστερ», εκμεταλλεύτηκε την αγωνιστική πτώση των «Πανθήρων» και πήρε την νίκη με σκορ 69-43. Για την ομάδα των «Πανθήρων» έπαιξαν οι: Παναγιωτίδου 2 πόντοι, Μαραβέγια, Τσάντα 6, Γαϊτάνη 5, Τριανταφύλλου 16, Μαμαλίγκατζη 5(1 τρίποντο), Παπαδοπούλου 3(1 τρ.), Πιστιόλα, Λυκάκη 6, Τουρετζόγλου. Στην κερκίδα του κλειστού γυμναστηρίου των Σερρών βρέθηκαν αρκετοί υποστηρικτές των «Πανθήρων», που μετακινήθηκαν με το ναυλωμένο λεωφορείο από τον σύλλογο και με αυτοκίνητα.

Στο άλλο παιχνίδι των πλέι οφ, ο Παναθλητικός επικράτησε της ομάδας του Βόλου με σκορ 68-31. Τα επόμενα παιχνίδια θα διεξαχθούν στις 12 Μαΐου 2024, στις έδρες των ομάδων των «Πανθήρων» και του Βόλου. Τα «φαβορί» για την πρόκριση (και την διεκδίκηση της ανόδου στην Α1 εθνική κατηγορία) είναι ο Παναθλητικός και ο Πανσερραϊκός.