ELITE LEAGUE 2024-2025 / ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ (ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ / EUROKINISSI)

Οι Αμερικανοί παίκτες του Γυμναστικού Συλλόγου Ελευθερούπολης, Steven Burtt και Tyre Gathright, σκόραραν 63 πόντους(!) απέναντι στην Νήαρ Ηστ, αλλά ο Γ.Σ.Ε. ηττήθηκε στην παράταση του αγώνα στο κλειστό γυμναστήριο Γεωργιανής με σκορ 108-103. Η φιλοξενούμενη ομάδα επικράτησε, με σημαντική διαφορά, στα ριμπάουντ (47-35) και παρά τα διπλάσια λάθη που είχε στα 45 λεπτά παιχνιδιού (16-8) πήρε την νίκη. Είναι ευχάριστο για την ομάδα της Ελευθερούπολης να διαθέτει δύο πολύ καλούς Αμερικανούς σκόρερ, ωστόσο οι προσπάθειες πρέπει να «μοιραστούν» στην επίθεση. Γιατί, οι Αμερικανοί δεν θα παίζουν συνέχεια σε υψηλό επίπεδο στο πρωτάθλημα της Elite League. Ο Γ.Σ.Ε. προηγήθηκε στην λήξη του α΄ ημιχρόνου με σκορ 51-46, η Νήαρ Ηστ «ισορρόπησε» τον αγώνα στο β΄ ημίχρονο και στην παράταση πήρε την νίκη. Το σκορ ανά περίοδο του αγώνα ήταν: 28-23, 23-23, 22-28, 19-18 και 11-16 στην παράταση. Για τον Γ.Σ.Ε. αγωνίστηκαν οι: Βλάσσης, Μερμίγκης 2 πόντοι, Gathright 31(5 τρίποντα), Καψαλός 5(1 τρ.), Καμάρας 14(2 τρ.), Παπαβασιλείου, Καρράς 6, Burtt 32(6 τρ.), Λογοθέτης 4, Μαστόρος 9(1 τρ.).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Elite League είναι τα εξής: Μεγαρίδα-Ψυχικό 71-48, Παπάγου-Πανερυθραϊκός 78-74, Χ.Α.Ν.Θ.-Κόροιβος Αμαλιάδας 56-62, Vikos Ιωάννινα-Ερμής Σχηματαρίου 70-72, Μύκονος-Ηρακλής Θεσσαλονίκης 99-93, Δόξα Λευκάδας-Πρωτέας Βούλας 96-92 (μετά από δύο παρατάσεις), Ελευθερούπολη-Νήαρ Ηστ 103-108 (στην παράταση), Έσπερος Λαμίας-Τρίκαλα Basket 81-70. Η βαθμολογία είναι η εξής: Ερμής Σχηματαρίου 4 βαθμοί, Κόροιβος Αμαλιάδας 4, Μύκονος 4, Πανερυθραϊκός 3, Μεγαρίδα 3, Παπάγου 3, Έσπερος Λαμίας 3, Ψυχικό 3, Τρίκαλα Basket 3, Νήαρ Ηστ 3, Πρωτέας Βούλας 3, Δόξα Λευκάδας 2, Χ.Α.Ν.Θ. 2, Ελευθερούπολη 2, Vikos Ιωάννινα 2, Ηρακλής Θεσσαλονίκης 1. Την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2024, θα διεξαχθούν οι αγώνες της 3ης αγωνιστικής ημέρας: Νήαρ Ηστ-Μεγαρίδα, Πρωτέας Βούλας-Μύκονος, Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Ελευθερούπολη, Ψυχικό-Παπάγου, Πανερυθραϊκός-Χ.Α.Ν.Θ., Κόροιβος Αμαλιάδας-Έσπερος Λαμίας, Τρίκαλα Basket-Ερμής Σχηματαρίου, Vikos Ιωάννινα-Δόξα Λευκάδας.