Με το εύστοχο σουτ τριών πόντων της Εβίτας Φραγκάκη, η ομάδα καλαθοσφαίρισης γυναικών του Συλλόγου Αθλοπαιδιών Καβάλας (Σ.Α.Κ.) «Αστέρας» νίκησε στο Νέο Ρύσιο την τοπική «Αναγέννηση» με σκορ 55-53 και πήρε βαθμολογική ανάσα. Στην 3η περίοδο του παιχνιδιού ο «Αστέρας» ισοφάρισε 42-42, αλλά η γηπεδούχος ομάδα διατήρησε το προβάδισμα στην λήξη με σκορ 45-42. Στην τελευταία περίοδο έγινε μεγάλη μάχη, η «Αναγέννηση» σκόραρε και προηγήθηκε 53-52 στα τελευταία δέκα δευτερόλεπτα, για να πετύχει το μεγάλο σουτ η Εβ. Φραγκάκη και να δώσει την νίκη στην Καβαλιώτικη ομάδα. Η Εβίτα σημείωσε 9 πόντους, ενώ αγωνίστηκαν και οι: Καραγεωργίου 5(1 τρίποντο), Ιωακειμίδου 4, Τσίλι 6(2 τρ.), Γαϊτάνη 18(2 τρ.), Ζορμπαλά 9, Αντριέφσκα, Παπανικολάου, Βλαστού, Ψυλλάκη, Γενιμαχαλέλη 2, Λάλλα 2. Η νίκη αυτή, ήταν το καλύτερο δώρο στον προπονητή, Δημήτρη Αϊβαζίδη, ο οποίος είχε τα γενέθλια του ανήμερα του αγώνα (φωτογραφία).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα στον 3ο όμιλο του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας (9η αγωνιστική ημέρα) είναι τα εξής: Λασσάνης Κοζάνης-Ολύμπια Λάρισας 43-74, Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Αστέρας Καβάλας 53-55, Άρης Θεσσαλονίκης-Ιωάννινα Σ.Κ. 71-34, Απόλλων Καλαμαριάς-Χ.Α.Ν.Θ. 71-40.

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Άρης Θεσσαλονίκης 16, Ολύμπια Λάρισας 13, Απόλλων Καλαμαριάς 12, Απόλλων Πτολεμαϊδας 12, Ιωάννινα Σ.Κ. 12, Χ.Α.Ν.Θ. 12, Αστέρας Καβάλας 12, Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 11, Λασσάνης Κοζάνης 8.

Την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2022, θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Ολύμπια Λάρισας, Άρης Θεσσαλονίκης-Αστέρας Καβάλας, Απόλλων Καλαμαριάς-Ιωάννινα Σ.Κ., Απόλλων Πτολεμαϊδας-Χ.Α.Ν.Θ., ρεπό Λασσάνης Κοζάνης.

Στο κλειστό γυμναστήριο του δημοτικού αθλητικού κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», η ομάδα των «Πανθήρων» προηγήθηκε στο α΄ ημίχρονο, αλλά ο Πανσερραϊκός έκανε την ανατροπή στο β΄ ημίχρονο και πήρε την νίκη. Όπως έγινε στο παιχνίδι για την διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας, στο οποίο οι «Πάνθηρες» δεν ήταν στο υψηλότερο επίπεδο αγωνιστικής ετοιμότητας. Ο Πανσερραϊκός διαθέτει μερικές έμπειρες παίκτριες, οι οποίες προσφέρουν σημαντική βοήθεια στην ομάδα στα αμφίρροπα παιχνίδια. Για την ομάδα των «Πανθήρων» αγωνίστηκαν οι: Μαμαλίγκατζη 19(3 τρ.), Μουταφίδου, Τσάντα 4, Κανελλοπούλου, Γιαχολάρι 3(1 τρ.), Παναγιωτίδου 6(2 τρ.), Τριανταφύλλου 6, Λυκάκη 10, Πετρουσέφσκα 10, Πενέλη 7(1 τρ.).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής ημέρας είναι τα εξής: Πάνθηρες Καβάλας-Πανσερραϊκός 65-72, Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης-Πανόραμα 43-55, Νεάπολη-Α.Γ.Ε. Πιερίας 44-42, Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Πυλαία 56-65.

Η βαθμολογία του 4ου ομίλου διαμορφώθηκε ως εξής: Ηρακλής Θεσσαλονίκης 15, Πανσερραϊκός 14, Πανόραμα 13, Πυλαία 13, Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης 13, Πάνθηρες Καβάλας 12, Ασπίς Ξάνθης 10, Νεάπολη 10, Α.Γ.Ε. Πιερίας 8.

Την 10η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Α.Γ.Ε. Πιερίας, Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης-Πυλαία, Πάνθηρες Καβάλας-Πανόραμα, Ασπίς Ξάνθης-Πανσερραϊκός, ρεπό Νεάπολη.