Στο πιο «κλειστό» από τα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας, η ομάδα καλαθοσφαίρισης σε αναπηρικό αμαξίδιο του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» ηττήθηκε από τον Ηρόδικο Κομοτηνής με σκορ 41-44. Ο Α.Ο.Κ. προηγήθηκε 10-7 στην 1η περίοδο, αλλά στην 2η περίοδο πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση και έδωσε την ευκαιρία στην φιλοξενούμενη ομάδα να ξεφύγει στο σκορ με διαφορά έντεκα πόντων (13-24). Δηλαδή, σκόραρε 3 πόντους και δέχτηκε 17! Στην 3η περίοδο, ο Α.Ο.Κ. ισορρόπησε το παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφερε να μειώσει την διαφορά, η οποία παρέμεινε στους έντεκα πόντους (19-30). Στην 4η περίοδο, οι παίκτες του κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια, μείωσαν στον έναν πόντο (41-42) και με τον Γιώργο Πετράκη είχαν την ευκαιρία τουλάχιστον να ισοφαρίσουν, ενώ απένεμαν 11 δευτερόλεπτα για την λήξη του αγώνα. Όμως, ο οργανωτής του παιχνιδιού του Α.Ο.Κ. αστόχησε δύο φορές από την γραμμή των ελεύθερων βολών και η ευκαιρία για την μεγάλη ανατροπή χάθηκε. Ο Ηρόδικος κέρδισε φάουλ και με δύο εύστοχες ελεύθερες βολές του Καβαλιώτη Χριστόδουλου Παπαδόπουλου πήρε την νίκη με τελικό σκορ 41-44 (22-14 στην 4η περίοδο).

Στα άλλα παιχνίδια του βόρειου ομίλου επικράτησαν, επίσης, οι φιλοξενούμενες ομάδες: Πανσερραϊκός-Γ.Ε. Αστέρας Τρικάλων 38-53, Χ.Α.Ν.Θ.-Αργοναύτες Βόλου 28-48.