Οι συνεχόμενες νίκες έδωσαν αυτοπεποίθηση στην ομάδα καλαθοσφαίρισης γυναικών των «Πανθήρων» Καβάλας, η οποία απέκλεισε και την Αγία Παρασκευή και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης του κυπέλλου Ελλάδας. Την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2024 επικράτησε στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», με σκορ 63-44 και πήρε την ιστορική πρόκριση!

Μετά από την ισορροπημένη 1η περίοδο, που έληξε με σκορ 16-15, οι «Πάνθηρες» κυριάρχησαν στην 2η περίοδο με σκορ 18-4, με σαφές «όπλο» την άμυνα. Στην 3η περίοδο διεύρυναν την διαφορά στους +20 πόντους (49-29) και στην 4η περίοδο «σφράγισαν» την πρόκριση στις 8 ομάδες της διοργάνωσης. Χωρίς την Αγγελική Μαραβέγια, μία εξαιρετική σουτέρ τριών πόντων, οι «Πάνθηρες» αγωνίστηκαν με τις: Bachkarova 16 πόντοι (5/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ποντικάκη, Ανδρικοπούλου 4 (6 τελικές πάσες), Τσάντα 8(2 τρ., 9 τελικές πάσες), Γιαχολάρι 5(1 τρ.), Παναγιωτίδου 8(2 τρ.), Χωλοπούλου 10(1 τρ.), Βλάχου 4 (9 ριμπάουντ), Μιχαηλίδου 5, Παπαδοπούλου 3(1 τρ., 8 ριμπάουντ), Απούλτση. Οι «Πάνθηρες» είχαν 12/30 (40%) στα σουτ τριών πόντων, 45 ριμπάουντ, 18 τελικές πάσες και 21 λάθη.

Οι «Πάνθηρες» είναι η μόνη εκπρόσωπος της Α2 εθνικής κατηγορίας στην προημιτελική φάση, στην οποία θα αντιμετωπίσει, εντός έδρας πάλι, τον Π.Α.Σ. Γιάννινα. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων κυπέλλου ήταν: Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Εσπερίδες Καλλιθέας 63-70, Αθηναϊκός-Ολυμπιακός Πειραιώς 65-71, Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας-Παναθλητικός 44-67, Άρης Χολαργού-Παναθηναϊκός 43-79, Πάνθηρες Καβάλας-Αγία Παρασκευή 63-44, Π.Α.Σ. Γιάννινα-Πανσερραϊκός 64-55, Αμύντας-Π.Α.Ο.Κ. 83-69. Τα «ζευγάρια» της προημιτελικής φάσης είναι τα εξής: Εσπερίδες Καλλιθέας-Παναθλητικός Συκεών, Πρωτέας Βούλας-Παναθηναϊκός, Πάνθηρες Καβάλας-Π.Α.Σ. Γιάννινα, Αμύντας-Ολυμπιακός Πειραιώς.