Στην 2η περίοδο του παιχνιδιού, η Αγία Βαρβάρα ανέτρεψε το +9 (24-15) της γηπεδούχου Ασπίδας Ξάνθης και προηγήθηκε με 5 πόντους στην λήξη του α΄ ημιχρόνου (40-35). Ωστόσο, στο β΄ ημίχρονο και περισσότερο στην 4η περίοδο, είχε δυσκολία στην επιθετική λειτουργία και σκόραρε μόλις 27 πόντους. Η «Ασπίς» υπερκάλυψε το -5 και πήρε την νίκη με σκορ 77-67.

Η Αγία Βαρβάρα, που υπέστη την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα της National League 2, αγωνίστηκε με τους: Βασιλόπουλο 12 πόντοι (1 τρίποντο), Μαρκόπουλο 15(1 τρ.), Αθανασιάδη 10(2 τρ.), Πέπα 9(1 τρ.), Στεφανίδη 7, Πρασίνη 5, Πρεμέτη 2, Λαζαρίδη, Μπανάσα 4, Π. Μπαλαμπουγιούκη 3(1 τρ.), Σπυρίδη, Δ. Μπαλαμπουγιούκη.

Στα άλλα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής ημέρας στον 5ο όμιλο σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Σταυρούπολη-Ιωνικός Ιωνίας 71-82, Ναύαρχος Βότσης-Πευκοχώρι 61-90, Μουδανιά-Λαγυνά 67-76, Βασιλικά-Ευκαρπία 56-39, Όλυμπος-Σιδηρόκαστρο 83-66.

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η εξής: Ιωνικός Ιωνίας (3 νίκες-0 ήττες) 6 βαθμοί, Πευκοχώρι (3-0) 6, Όλυμπος (3-0) 6, Βασιλικά (2-1) 5, Ασπίς Ξάνθης (2-1) 5, Αγία Βαρβάρα (2-1) 5, Σταυρούπολη (1-2) 4, Σιδηρόκαστρο (1-2) 4, Λαγυνά (1-2) 4, Ευκαρπία (0-3) 3, Μουδανιά (0-3) 3, Ναύαρχος Βότσης (0-3) 3.

Την 4η αγωνιστική ημέρα θα παίξουν: Πευκοχώρι-Σταυρουπολη, Λαγυνά-Ναύαρχος Βότσης, Ευκαρπία-Μουδανιά, Σιδηρόκαστρο-Βασιλικά, Όλυμπος-Ασπίς Ξάνθης, Ιωνικός Ιωνίας-Αγία Βαρβάρα.