Η Αγία Βαρβάρα όχι μόνο πήρε την νίκη, αλλά «κατατρόπωσε» τον Ιωνικό Ιωνίας στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, την Μεγάλη Τετάρτη 1 Μαΐου 2024 και έτσι ισοφάρισε την σειρά των ημιτελικών αγώνων στον 5ο όμιλο της National League 2. Η Αγία Βαρβάρα μπήκε αποφασισμένη στο παιχνίδι από την 1η περίοδο. Προηγήθηκε με σκορ 27-9 και με εξαίρεση την 2η περίοδο, την οποία κέρδισε η φιλοξενούμενη ομάδα, είχε τον απόλυτο έλεγχο έως την λήξη του αγώνα. Τελικό σκορ 86-64 (27-9, 15-24, 23-14, 21-17 ανά περίοδο).

Στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, η Αγία Βαρβάρα δείχνει πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο και είναι ικανή να νικήσει οποιονδήποτε αντίπαλο! Αν μη τι άλλο, εκτός από την νίκη, προσφέρει και όμορφο θέαμα στους θεατές που κατακλύζουν την μικρή σε χωρητικότητα κερκίδα του γυμναστηρίου (και όχι μόνο).

Στο δεύτερο παιχνίδι αγωνίστηκαν οι: Βασιλόπουλος 16 πόντοι (2 τρίποντα), Αναγνώστου 7(1 τρ.), Μαρκόπουλος 1, Αθανασιάδης 15(2 τρ.), Ποντικάκης 6(2 τρ.), Πέπα, Στεφανίδης 5, Πρ. Παπαδόπουλος 9, Γεωργιάδης 4, Πρασίνης 8, Πρεμέτης 4, Λαζαρίδης 11(2 τρ.). Πλέον, η πρόκριση στον τελικό αγώνα θα κριθεί στο τρίτο παιχνίδι, που θα διεξαχθεί στα Διαβατά την Τετάρτη 8 Μαΐου 2024. Στο άλλο «ζευγάρι» της ημιτελικής φάσης, η ομάδα του Πευκοχωρίου νίκησε εκτός έδρας την Ασπίδα Ξάνθης με σκορ 74-60 και έκανε το 2-0 στις νίκες.