Η ήττα με 3-0 σετ (25-18, 25-20, 25-15) από την ομάδα του Ναύαρχου Βότση, η πρώτη στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας, δεν “πλήγωσε” την ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Α.Ο. “Καβάλα”. Η ομάδα του Βότση συγκαταλέγεται στην “πρώτη ταχύτητα”, όπως και η ερχόμενη αντίπαλος του Α.Ο.Κ., οι Πρωταθλητές Πεύκων, των ομάδων που θα διεκδικήσουν την 1η θέση και την άνοδο στην Pre League. Από το σκορ φαίνεται, πως ο Α.Ο.Κ. έκανε την προσπάθεια του στα δύο πρώτα σετ του παιχνιδιού, αλλά ήταν δύσκολο να αλλάξει το αποτέλεσμα, όταν βρέθηκε πίσω με 2-0. Από τα παιχνίδια αυτά, με τις ομάδες της “πρώτης ταχύτητας” του πρωταθλήματος, θα έχει κέρδος, μόνο εάν παίζει όσο πιο ανταγωνιστικά μπορεί.

Την περασμένη Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2018, επίσης, αντιπροσωπεία της ομάδας παρακολούθησε την πολύ ενδιαφέρουσα εκδήλωση, που διοργάνωσε ο σύλλογος εθελοντών κατά του καρκίνου Καβάλας στο ξενοδοχείο Airotel Galaxy, στο πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας κατά του καρκίνου του μαστού. Η φωτογραφία είναι από την εκδήλωση αυτή με τις παίκτριες: Κατερίνα Νικολάου, Μαρία Βαλιδάκη, Βάσω Παπακώστα. Αργότερα, η ομάδα δέχτηκε μία ευχάριστη έκπληξη, αφού μέρος της προπόνησης στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο “Αλεξάνδρα Δήμογλου”, παρακολούθησε η δήμαρχος Καβάλας, Δήμητρα Τσανάκα! Θέλουμε να πιστεύουμε, ότι με την παρουσία της έστειλε μήνυμα, πως θα στηρίξει εμπράκτως την προσπάθεια της ομάδας να καθιερωθεί στην Α2 εθνική κατηγορία. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος του βορείου ομίλου της Α2 εθνικής κατηγορίας ήταν τα εξής: Ναύαρχος Βότσης-Καβάλα 3-0 σετ (25-18, 25-20, 25-15), Γ.Σ. Δράμας-Ένωση Ελασσόνας 3-1 σετ (25-15, 13-25, 25-15, 25-15), Πρωταθλητές Πεύκων-Ε.Α. Λάρισας 3-0 σετ (25-12, 25-13, 25-18), Ασκληπιός Τρικάλων-Ελπίς Αμπελοκήπων 1-3 σετ (11-25, 25-19, 16-25, 22-25), Α.Σ. Γιάννενα-Νίκη Αλεξανδρούπολης 1-3 σετ (15-25, 25-23, 26-28, 25-27), Α.Σ.Κ. Λαγκαδά-Νέα Γενεά 0-3 σετ (19-25, 14-25, 10-25).

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Νίκη Αλεξανδρούπολης 12 (12-1 σετ), Ναύαρχος Βότσης 12 (12-0 σετ), Πρωταθλητές Πεύκων 10 (11-3 σετ), Νέα Γενεά 9 (9-1 σετ), Ελπίς Αμπελοκήπων 8 (9-7 σετ), Καβάλα 8 (9-5 σετ), Α.Σ. Γιάννενα 3 (5-9 σετ), Ασκληπιός Τρικάλων 3 (4-10 σετ), Γ.Σ. Δράμας 3 (5-10 σετ), Ε.Α. Λάρισας 3 (3-10 σετ), Ε.Ο. Σταυρούπολης 1 (3-9 σετ), Α.Σ.Κ. Λαγκαδά 0 (0-9 σετ).

Στο πρωτάθλημα της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης στα παιχνίδια που διεξήχθησαν το Σάββατο 27 Οκτωβρίου 2018 σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Α.Ο. “Καβάλα”-Α.Ο. Χρυσούπολης 58-62, Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Αρίων Ξάνθης 46-69, Έβρος Σουφλίου-Άθλος Ξάνθης 26-66, Θύελλα Φερών-Αγία Βαρβάρα 85-61, Α.Ε. Κομοτηνής-Φιλία Ορεστιάδας 39-71 (2ος όμιλος). Στα παιχνίδια που διεξήχθησαν την Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2018 σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Αίας Κομοτηνής 72-65, Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Βύρων Καβάλας 77-41. Στον 1ο όμιλο σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Αστέρας Καβάλας-Προσοτσάνη 95-59, Κ.Α.Ο. Δράμας-Δόξα Βώλακα 99-45, Ηράκλεια-Παγγαίο 65-52, Γ.Σ. Σέρρες-Δοξάτο 91-47. Την Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2018 διεξήχθη το παιχνίδι: Ορφέας Νέου Σκοπού-Τιτάνες Δράμας 77-66.

Μετά λύπης (μεγάλης) παρακολουθούμε το “βαθύ σκοτάδι” που επικρατεί στην Καβαλιώτικη καλαθοσφαίριση σε επίπεδο περιφερειακού πρωταθλήματος. Με εξαίρεση τον Αστέρα Καβάλας, που δείχνει να είναι το πιο οργανωμένο σωματείο, οι υπόλοιπες ομάδες, μόνο αξιοπρεπή παρουσία δεν έχουν σε ένα πρωτάθλημα χαμηλής ανταγωνιστικότητας. Κι αυτό πρέπει να αφυπνίσει τους παράγοντες των σωματείων, εάν θέλουν να προσελκύσουν θεατές στα παιχνίδια, όπως γινόταν πριν μερικά έτη στο δημοτικό κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, όταν οι τοπικές ομάδες πρωταγωνιστούσαν. Εάν δεν παρθούν αποφάσεις, η κατρακύλα θα έχει συνέχεια.