Η ομάδα καλαθοσφαίρισης του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» αντιμετώπισε μία αδικαιολόγητα εχθρική ατμόσφαιρα στο κλειστό γυμναστήριο της Ηράκλειας, το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023 και παρά την θέληση των παικτών της να συγκεντρωθούν στο παιχνίδι, «κατέρρευσε» στην 4η περίοδο και ηττήθηκε με σκορ 66-46.

Η 1η περίοδος έληξε με σκορ 15-15 και στην 2η περίοδο, η γηπεδούχος ομάδα είχε προβάδισμα πέντε πόντων (35-30). Στην αρχή της 3ης περιόδου (23ο λεπτό του παιχνιδιού) κι ενώ το σκορ ήταν 36-30, έγινε μία διένεξη μεταξύ δύο παικτών των δύο ομάδων. Στον αγωνιστικό χώρο εισήλθαν και παίκτες από τους πάγκους, καθώς και άτομα που προσπάθησαν να αποτρέψουν την κλιμάκωση της έντασης. Τότε έγινε ρίψη κροτίδας από την κερκίδα εντός του αγωνιστικού χώρου και οι διαιτητές διέκοψαν το παιχνίδι. Ακολούθησε ρίψη δεύτερης κροτίδας από την πλευρά των θεατών που ήταν ιδιαίτερα ένθερμοι.

Αφού κλήθηκε η Ελληνική Αστυνομία και με εντολή των διαιτητών, η κερκίδα του γυμναστηρίου εκκενώθηκε. Έπειτα από σαράντα λεπτά διακοπής, οι διαιτητές απέβαλαν όλους όσοι συμμετείχαν στην συμπλοκή και συνέχισαν τον αγώνα. Το αποτέλεσμα ήταν, η ομάδα της Ηράκλειας να ολοκληρώσει το παιχνίδι με πέντε παίκτες και ο Α.Ο.Κ. με τέσσερις! Η 3η περίοδος έληξε με σκορ 46-41 (10-11 μετά την διακοπή), για να επικρατήσει η γηπεδούχος ομάδα με σκορ 20-5 στην 4η περίοδο. Ο Α.Ο.Κ., μέσω του προέδρου του Ερασιτέχνη, Αντώνη Αντωνίου, ζήτησε από την διοργανώτρια Αρχή του πρωταθλήματος, την διοίκηση της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης, την τιμωρία των διαιτητών, τον μηδενισμό της γηπεδούχου ομάδας και την κατακύρωση του αγώνα σε βάρος της.

Εάν δεν αλλάξει το αποτέλεσμα, η ήττα αυτή θα σημάνει την απώλεια της ελπίδας που είχε ο Α.Ο.Κ. να διεκδικήσει την 4η θέση στην βαθμολογία του δυτικού ομίλου και την δυνατότητα να συμμετάσχει στην φάση των πλέι οφ. Στα άλλα παιχνίδια της 16ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Μακεδόνες Κρηνίδων-Αγία Βαρβάρα 52-83, Α.Ε. Σέρρες-Τιτάνες Δράμας 81-58, Προσοτσάνη-Νέοι Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας 56-76.

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Αγία Βαρβάρα 29 βαθμοί (14 νίκες-1 ήττα), Ίκαροι Σερρών 26 (12-2), Α.Ε. Σέρρες 24 (10-4), Νέοι Ε.Κ. Καβάλας 23 (9-5), Καβάλα 21 (7-7), Ηράκλεια 19 (5-9), Τιτάνες Δράμας 17 (3-11), Προσοτσάνη 17 (3-11), Μακεδόνες Κρηνίδων 15 (1-13).

Την 17η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Καβάλα-Α.Ε. Σέρρες (Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2023, 3μ.μ., κλειστό γυμναστήριο Ποταμουδίων), Τιτάνες Δράμας-Προσοτσάνη, Αγία Βαρβάρα-Ηράκλεια, Ίκαροι Σεερών-Μακεδόνες Κρηνίδων.

Στον ανατολικό όμιλο (13η αγωνιστική ημέρα), ο «Αστέρας» Καβάλας νίκησε εκτός έδρας τον Άτλαντα Κομοτηνής. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία έχουν ως εξής: Αίας Κομοτηνής-Δημοκρίτειο Κομοτηνής 71-63, Α.Ε. Κομοτηνής-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 64-67, Άτλας Κομοτηνής-Αστέρας Καβάλας 56-60, Θύελλα Φερών-Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 62-60.

Η βαθμολογία

Αίας Κομοτηνής 24 βαθμοί (11 νίκες-2 ήττες), Αστέρας Καβάλας 24 (11-2), Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 22 (19-4), Εθνικός Αλεξανδρούπολης 19 (6-7), Άτλας Κομοτηνής 18 (5-8), Θύελλα Φερών 17 (4-9), Δημοκρίτειο Κομοτηνής 16 (5-8), Α.Ε. Κομοτηνής 12 (1-12).

Την 14η αγωνιστική ημέρα, τελευταία της α΄ φάσης του πρωταθλήματος, θα παίξουν: Αστέρας Καβάλας-Αίας Κομοτηνής, Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Άτλας Κομοτηνής, Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Θύελλα Φερών, Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Α.Ε. Κομοτηνής.