Η Αγία Βαρβάρα και ο Αστέρας Καβάλας είναι δύο καλές ομάδες. Καλύτερες από τον Γυμναστικό Σύλλογο Σερρών και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, που αντιμετώπισαν το Σάββατο 19 Μαρτίου 2022 στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων και νίκησαν με άνετο τρόπο. Κατά την άποψη μας, εάν δείξουν την ίδια αγωνιστική σοβαρότητα και στα επόμενα παιχνίδια, εκτός έδρας, θα πετύχουν την νίκη και θα προκριθούν στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος ανδρών της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης (Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.). Ευχόμαστε να μην «διασταυρωθούν» και να φτάσουν στον τελικό αγώνα, για να διεκδικήσουν τον τίτλο της πρωταθλήτριας ομάδας.

Στα πρώτα παιχνίδια της προ-ημιτελικής φάσης το «κλειδί», κατά την άποψη μας, ήταν η ενέργεια που έβγαλαν οι καλαθοσφαιριστές και ο έλεγχος των ριμπάουντ. Αυτά τα στοιχεία θα παίξουν σημαντικό ρόλο και στα παιχνίδια που θα διεξαχθούν στις Σέρρες και την Αλεξανδρούπολη.

Ο «Αστέρας» προηγήθηκε 23-1 στην 1η περίοδο και κυριάρχησε στην συνέχεια του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, παρά την φιλότιμη προσπάθεια που έκαναν, δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στον ρυθμό των γηπεδούχων, που έφτασαν στην νίκη με σκορ 71-40 (23-1, 13-12, 20-16, 15-11 ανά περίοδο).

Ο «Αστέρας» είχε: 8/8 ελεύθερες βολές, 15/33 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 46 ριμπάουντ (35 αμυντικά-11 επιθετικά), ενώ αγωνίστηκαν οι: Κούντας, Σαμαράς 8(2 τρίποντα), Μπόζης 11(3 τρ.), Ιωαννίδης 10(2 τρ.), Τσαλαπάτας, Δομζαρίδης, Κούκος 14(2 τρ.), Κυρατζής 6(2 τρ.), Χαριζάνης 6, Καβαργύρης 8, Γεωργιάδης 4, Μπορμπίδης 4.

Εξίσου δυνατά άρχισε και η Αγία Βαρβάρα, στο παιχνίδι που ακολούθησε χρονικά, η οποία προηγήθηκε του Γ.Σ. Σερρών με σκορ 21-7 στην 1η περίοδο και «έκλεισε» το α΄ ημίχρονο με διψήφια διαφορά (39-28). Ο προπονητής της φιλοξενούμενης ομάδας έκανε το «τρικ» στην αρχή της 3ης περιόδου χρησιμοποιώντας άμυνα ζώνης, που προβλημάτισε αρκετά λεπτά τους καλαθοσφαιριστές της Αγίας Βαρβάρας. Στο μεταξύ, έως ότου βρούνε τις λύσεις στην επίθεση, ο Γ.Σ. Σερρών μείωσε με διαδοχικά εύστοχα σουτ τριών πόντων την διαφορά στο σκορ σε μονοψήφιο αριθμό. Η Αγία Βαρβάρα ξεπέρασε το πρόβλημα της άμυνας ζώνης και με αποφασιστικότητα πήρε την νίκη με σκορ 76-58 (21-7, 18-21, 18-13, 19-17 ανά περίοδο) έχοντας: 6/7 ελεύθερες βολές, 23/41 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά-10 επιθετικά). Αγωνίστηκαν οι: Δ. Μπαλαμπουγιούκης 3(1 τρ.), Στεφανίδης 22(2 τρ.), Αναγνώστου, Μαρκόπουλος 10(1 τρ.), Ζωτίδης, Π. Μπαλαμπουγιούκης 20(3 τρ.), Σουλίδης 2, Βασιλόπουλος 9(1 τρ.), Λαζαρίδης 2,  Πέπα 4, Θανάση 2, Φιλινκαρίδης 4.

Επίσης, το Σιδηρόκαστρο νίκησε την Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης με σκορ 73-51, ενώ την Κυριακή 27 Μαρτίου 2022 θα παίξουν: Θύελλα Φερών-Α.Ε. Σερρών. Οι ομάδες που θα πετύχουν δύο νίκες, θα προκριθούν στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος. Στις γυναίκες, τέλος, ο Γ.Α.Σ. Κομοτηνή νίκησε 68-67 στην παράταση τον Αστέρα Καβάλας και κατέκτησε (αήττητος) το πρωτάθλημα.