Στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023, ο Α.Ο. «Καβάλα» ηττήθηκε από τους Ικάρους Σερρών με σκορ 78-69. Πριν από το παιχνίδι αυτό, η ομάδα της Καβάλας είχε 65,7 πόντους μέσο όρο στην επίθεση, κάτι που αποτυπώνει την αδυναμία της στο συγκεκριμένο κομμάτι του παιχνιδιού. Η κακή αντίδραση στην άμυνα «ζον πρες» που έπαιξαν οι «Ίκαροι», είχε αποτέλεσμα να σκοράρει μόνο εννέα (9) πόντους στην 1η περίοδο! Και η φιλοξενούμενη ομάδα να προηγηθεί με διαφορά 14 πόντων (23-9). Ο Γιώργος Παπαζούδης, που αποκτήθηκε για να είναι ο βασικός point guard, αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην τελευταία αγωνιστική ημέρα του α΄ γύρου του πρωταθλήματος! Σκόραρε 6 πόντους, με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων, αλλά δεν βρισκόταν σε καλό αγωνιστικό ρυθμό, γι’ αυτό και στην «νευραλγική θέση» του οργανωτή του παιχνιδιού έπαιξε, πάλι, ο Βαγγέλης Καρατσομπάνης.

Η 2η περίοδος έληξε ισόπαλη 19-19, παρά το αρχικό 8-0 και 10-2 που έκανε ο Α.Ο.Κ. Στην 3η περίοδο οι όροι αντιστράφηκαν. Η ομάδα των «Ικάρων» άρχισε με επιμέρους σκορ 8-2 και αύξησε την διαφορά στους είκοσι πόντους (30-50). Στην λήξη της περιόδου, το προβάδισμα του Σερραϊκού συλλόγου έφτασε στους 18 πόντους (44-62). Στο πρώτο 6λεπτο της 4ης περιόδου καταγράφηκε το μεγαλύτερο σε διάρκεια «ξέσπασμα» του Α.Ο.Κ. Με επιμέρους σκορ 20-6 μείωσε στους τέσσερις πόντους την διαφορά (64-68). Αλλά έως εκεί! Ακολούθησε ένα μικρό «σερί» 7-0 και οι «Ίκαροι» απέκτησαν πάλι διψήφιο προβάδισμα (64-75), με καλάθι τριών πόντων. Οι Ίκαροι Σερρών παρέμειναν στην 3η θέση της βαθμολογίας του 1ου ομίλου, ενώ ο Α.Ο.Κ. δεν μπόρεσε να βρεθεί στο όριο της τετράδας.

Για τον Α.Ο.Κ. αγωνίστηκαν οι: Καρατσομπάνης 6 πόντοι, Πιεβάλιτσα 24(2 τρίποντα), Μπάτσος 15(2 τρ.), Γουδούσης, Νίκολα, Ιωαννίδης 3, Αντωνόπουλος 15, Κατσαμακίδης, Παπαζούδης 6(2 τρ.).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής ημέρας είναι τα εξής: Τιτάνες Δράμας-Αστέρας Καβάλας 47-74, Α.Ο.Κ.-Ίκαροι Σερρών 69-78, Νέοι Αγίας Βαρβάρας-Α.Ε. Σέρρες 83-61, Νέοι Ε.Κ. Καβάλας-Προσοτσάνη.

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Νέοι Ε.Κ. Καβάλας 16 βαθμοί (8 νίκες-0 ήττες), Αστέρας Καβάλας 15 (7-1), Ίκαροι Σερρών 14 (6-2), Νέοι Αγίας Βαρβάρας 12 (4-4), Α.Ε. Σέρρες 12 (4-4), Ηράκλεια 11 (3-5), Α.Ο. «Καβάλα» 11 (3-5), Προσοτσάνη 9 (1-7), Τιτάνες Δράμας 8 (0-8).

Την 10η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Α.Ο. «Καβάλα»-Α.Ε. Σέρρες, Νέοι Ε.Κ. Καβάλας-Ίκαροι Σερρών, Τιτάνες Δράμας-Προσοτσάνη, Ηράκλεια-Αστέρας Καβάλας.