Η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας είχε το έλεγχο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και παρά την προσπάθεια του Πανερυθραϊκού στην τελευταία περίοδο να κάνει την ανατροπή στο σκορ, πήρε την νίκη με 69-63 και διατηρήθηκε πάνω από την ζώνη των πλέι άουτ.

Οι παίκτες της Ε.Κ. Καβάλας ήταν πιο εύστοχοι στις προσπάθειες τους και εκμεταλλεύτηκαν το στοιχείο αυτό, για να «χτίσουν» μία μικρή διαφορά στο σκορ στην 2η και την 3η περίοδο του παιχνιδιού, η οποία ήταν αρκετή για να φτάσουν στο νικηφόρο αποτέλεσμα. Η Ε.Κ. Καβάλας είχε 40% ποσοστό ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς και 83,3% στις ελεύθερες βολές, ενώ ο Πανερυθραϊκός 33,3% και 42,1% αντίστοιχα. Στις υπόλοιπες κατηγορίες της στατιστικής σημειώθηκε ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων. Ο Βίκτωρ Οκεκουόγεν ήταν πρώτος σκόρερ και ριμπάουντερ για την Ε.Κ. Καβάλας, ωστόσο σημαντική βοήθεια πρόσφεραν ο Malcolm Armstead και ο Κώστας Αμπατζάς, οι οποίοι σκόραραν 23 πόντους και έδωσαν 15 τελικές πάσες. Από τον Πανερυθραϊκό κορυφαίος σκόρερ αναδείχτηκε ο Κώστας Καμπουρίδης, με 15 πόντους σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Η σύνθεση της Ε.Κ. Καβάλας ήταν η εξής: Άρμστεντ 10(2 τρίποντα), Αμπατζάς 13(2 τρ.), Καψαλός 3(1 τρ.), Πρασίνης 2, Ζαρκαδούλας 5(1 τρ.), Ράπτης 5, Δρόσος 12, Αγγελάκος 5(1 τρ.), Οκεκουόγεν 14(11 ριμπάουντ).

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης έπαιξε με υψηλό βαθμό συγκέντρωσης στην άμυνα, αλλά μόνο για δύο περιόδους και δεν μπόρεσε να υποχρεώσει την ομάδα της Καρδίτσας στην πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας καλαθοσφαίρισης ανδρών. Στο α΄ ημίχρονο του παιχνιδιού, ο Γ.Σ.Ε. προηγήθηκε 43-33, αλλά στο β΄ ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα της Καρδίτσας ήταν επιβλητική και με επιμέρους σκορ 48-26, κατάφερε να πάρει την ενδέκατη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια με τελικό σκορ 81-69.

Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν ο ηγέτης της Καρδίτσας, με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο πρώην παίκτης του Γ.Σ.Ε., Θόδωρος Τσιλούλης, με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από πλευράς Γ.Σ.Ε. αγωνίστηκαν οι: Τουντζιαράκης 12, Ναούμης 6(2 τρ.), Γοργόνης 5, Παπαδόπουλος 5, Δ. Ερμείδης 4, Σκουλίδας 4(1 τρ.), Π. Ερμείδης 20(6 τρ.), Πάτρας, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 13.

Σε άλλο εξ αναβολής παιχνίδι, που διεξήχθη την Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου 2022, ο Τρίτων επικράτησε του Αμαρουσίου με σκορ 77-60.

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Τρίτων 25 (11 νίκες-3 ήττες), Καρδίτσα 22 (11-0), Ψυχικό 22 (9-4), Ελευθερούπολη 21 (9-3), Κόροιβος Αμαλιάδας 21 (8-5), Μαρούσι 20 (7-6), Ε.Κ. Καβάλας 19 (7-5), Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου 18 (6-6), Αμύντας 18 (6-6), Πανερυθραϊκός 17 (6-5), Αγρίνιο 17 (4-9), Φίλιππος Βέροιας 17 (5-7), Παγκράτι 17 (4-9), Δάφνη Δαφνίου 12 (0-12), Οίαξ Ναυπλίου 12 (0-12)

Το Σαββατοκύριακο 5-6 Φεβρουαρίου 2022 θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Καρδίτσα-Κόροιβος Αμαλιάδας, Αγρίνιο-Αμύντας, Παγκράτι-Ε.Κ. Καβάλας, Φίλιππος Βέροιας-Ελευθερούπολη, Δάφνη Δαφνίου-Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου, Μαρούσι-Οίαξ Ναυπλίου, Πανερυθραϊκός-Ψυχικό (6 Φεβρουαρίου 2022), ρεπό Τρίτων.