Στο κλείσιμο του 2018, ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης βρίσκεται στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Β΄ εθνικής κατηγορίας καλαθοσφαίρισης ανδρών (βόρειος όμιλος). Από το ρεκόρ 2-4 (νίκες-ήττες) στις έξι πρώτες αγωνιστικές ημέρες, με πέντε συνεχόμενες νίκες, έφτασε στο 7-4 και φαίνεται πως, όχι μόνο θα εξασφαλίσει σύντομα την παραμονή στην κατηγορία, αλλά θα διεκδικήσει και μία πολύ καλή θέση στην τελική κατάταξη.

Το απόγευμα της Κυριακής 23 Δεκεμβρίου 2018, υποδέχτηκε στο κατάμεστο από φιλάθλους δημοτικό κλειστό γυμναστήριο της Ελευθερούπολης την ισόβαθμη ομάδα της Νίκης Βόλου. Έπειτα από ένα ισορροπημένο α΄ ημίχρονο, το οποίο τελείωσε με σκορ 34-34, ο Γ.Σ. Ελευθερούπολης προηγήθηκε 48-44 στη λήξη της 3ης περιόδου. Η μάχη συνεχίστηκε στην 4η περίοδο, αφού η Νίκη Βόλου ισοφάρισε δύο φορές (52-52 και 57-57). Στο τελευταίο δίλεπτο του παιχνιδιού, όμως, ο Γ.Σ. Ελευθερούπολης “έτρεξε” ένα “σερί” δέκα πόντων σκοράροντας τρία καλάθια δύο πόντων και τέσσερις ελεύθερες βολές. Ο Βοϊβατόπουλος, με σουτ από την κορυφή της ρακέτας, έκανε το 59-57 και λίγο αργότερα, ο Ιωάννου, με ένα δύσκολο λέι απ (σ.σ. εκτός ισορροπίας), έδωσε σημαντικό προβάδισμα 61-57, με ένα λεπτό και δεκαεννέα δευτερόλεπτα να υπολείπονται στο χρονόμετρο. Τη νίκη “σφράγισε”, θα γράφαμε, ο Βοϊβατόπουλος, με το κόψιμο που έκανε στην άμυνα, αποτρέποντας ένα διαφαινόμενο εύκολο καλάθι. Στη συνέχεια, δύο αποφάσεις των δαιτητών, που σφύριξαν βήματα σε προσπάθειες παικτών της Νίκης Βόλου, προκάλεσαν εκνευρισμό στην πλευρά της φιλοξενούμενης ομάδας. Ο εκνευρισμός έφερε τις τεχνικές ποινές, τις οποίες αξιοποίησε ο Γ.Σ. Ελευθερούπολης, σκοράροντας από τη γραμμή των ελεύθερων βολών. Η διαφορά αυξήθηκε στους οκτώ πόντους (65-57) και ο Στυλίδης, με σουτ, “έγραψε τον επίλογο” στο παιχνίδι (67-57).

Θεωρούμε ότι το “κλειδί” για τη νίκη, ήταν η δυνατή άμυνα που έπαιξαν οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας και η ψυχραιμία που έδειξαν στις τελευταίες ελεύθερες βολές (4/4). Κατά τα άλλα, στο β΄ ημίχρονο, η ομάδα της Ελευθερούπολης είχε: 5/10 ελεύθερες βολές, 4/11 τρίποντα και 8/16 δίποντα.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος είναι τα εξής: Γ.Σ. Ελευθερούπολης-Νίκη Βόλου 67-57, Χ.Α.Ν.Θ.-Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 70-66, Γέφυρα-Φάρσαλα 67-65, Φίλιππος Βέροιας-Αγρίνιο 79-74, Ίκαροι Σερρών-Έσπερος Λαμίας 72-76 (στην παράταση), Ανατόλια-Μακεδονικός 77-66, Ερμής Λαγκαδά-Φαίακας Κέρκυρας 85-62, Χαλκηδόνα-Στρατώνι 69-72.

Η βαθμολογία του βορείου ομίλου είναι η ακόλουθη: Ανατόλια 21, Αγρίνιο 20, Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 18, Χ.Α.Ν.Θ. 18, Γ.Σ. Ελευθερούπολης 18, Νίκη Βόλου 17, Φίλιππος Βέροιας 17, Ερμής Λαγκαδά 17, Φάρσαλα 16, Φαίακας Κέρκυρας 16, Γέφυρα 16, Ίκαροι Σερρών 15, Έσπερος Λαμίας 15, Χαλκηδόνα 14, Στρατώνι 14, Μακεδονικός 12.

Η 12η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθεί στις 5 Ιανουαρίου 2018 και περιλαμβάνει τα παιχνίδια: Μαχητές Πειραματικού Πεύκων-Γ.Σ. Ελευθερούπολης, Φάρσαλα-Χ.Α.Ν.Θ., Αγρίνιο-Γέφυρα, Φίλιππος Βέροιας-Ίκαροι Σερρών, Νίκη Βόλου-Ανατόλια, Μακεδονικός-Ερμής Λαγκαδά, Φαίακας Κέρκυρας-Χαλκηδόνα, Στρατώνι-Έσπερος Λαμίας.