Α.Ο.Κ.: Επική νίκη για την ομάδα πετοσφαίρισης ανδρών, νίκησε και η ομάδα γυναικών

0

Η ομάδα πετοσφαίρισης ανδρών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» πέτυχε μία «επική» νίκη επί της Ένωσης Αθλοπαιδιών Λάρισας (Ε.Α.Λ.), το απόγευμα του Σαββάτου 14 Ιανουαρίου 2023, στο κλειστό γυμναστήριο του δημοτικού αθλητικού κέντρου «Αλεξάνδρα Δήμογλου». Ήταν μία δύσκολη, πολύτιμη και απρόσμενη ανατροπή, σύμφωνα με την εικόνα στα δύο πρώτα σετ του παιχνιδιού. Η Ε.Α. Λάρισας κέρδισε το 1ο σετ με σκορ 25-19 και το 2ο σετ με σκορ 25-17, με «συνοπτική διαδικασία». Ο Α.Ο.Κ. δεν είχε σταθερό αγωνιστικό ρυθμό και η απώλεια των δύο σετ επηρέασε την ψυχολογία των παικτών του. Ήταν τα δύο χειρότερα σε απόδοση σετ, σε εντός έδρας παιχνίδι στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας.

Αν και βρέθηκε «με την πλάτη στον τοίχο», η ομάδα της Καβάλας έβγαλε αντίδραση και πήρε, έπειτα από μάχη, το ισορροπημένο 3ο σετ με σκορ 25-22. Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες 23-23, αλλά ο Α.Ο.Κ. είχε ανεβασμένη ψυχολογία και ήταν βελτιωμένος αγωνιστικά. Με σκορ 25-23 κέρδισε το σετ και ισοφάρισε 2-2. Στο 5ο σετ, η Ε.Α. Λάρισας έδειξε πως είναι μία ομάδα με έμπειρους παίκτες. Αν και έμεινε πίσω στο σκορ με διαφορά τριών πόντων 10-7, ισοφάρισε γρήγορα 10-10, ωστόσο δεν μπόρεσε να προηγηθεί. Λίγο αργότερα μείωσε 13-12, αλλά ο Α.Ο.Κ. έκανε το 15-12 με «άσσο» στο σέρβις του Κλεπουσνιώτη και πανηγύρισε, μαζί με τους πολυάριθμους φιλάθλους του, την σπουδαία νίκη. Με τους δύο βαθμούς που κατέκτησε, έφτασε στους 12 και άφησε την αντίπαλο του μία θέση χαμηλότερα με 11 βαθμούς.

Όσον αφορά την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού στα δύο πρώτα σετ του αγώνα, είναι λογική και μάλλον αναμενόμενη. Τον τελευταίο καιρό και μετά την αποχώρηση του Βραζιλιάνου περιφερειακού Da Silva Mineiro, στην ομάδα του Α.Ο.Κ. έγιναν μερικές προσθήκες παικτών που άλλαξαν την «χημεία». Στο παιχνίδι με την Ε.Α. Λάρισας πραγματοποίησαν την πρώτη εμφάνισή τους, ο Γιάννη Ρέμμος (λίμπερο) και ο Παναγιώτης Κωνσταντινίδης, ενώ έπαιξε για δεύτερη φορά ο Παύλος Ταμοζνίκωφ, ο οποίος ήταν ο παίκτης «κλειδί» της νίκης. Πρόσθεσε δύναμη στο φιλέ και στο μπλοκ και μαζί με τον Γιάννη Κατσιαφλάκα, που έπαιξε για 3η φορά με την φανέλα του Α.Ο.Κ., ηγήθηκαν της ομάδας στην επίθεση. Ωστόσο, ο Α.Ο.Κ. έχει, πλέον, «πολυφωνία» στην επίθεση, περισσότερη δύναμη πάνω στο φιλέ και με την επιστροφή του Γιάννη Ρέμμου, απέκτησε έναν ακόμα αξιόλογο λίμπερο. Απομένει να βρει την νέα αγωνιστική «χημεία» του.

Να αναφέρουμε, ακόμα, ότι ο Νίκος Μπόνιας επιλέχθηκε στην εθνική ομάδα παμπαίδων (Κ17), η οποία θα συμμετάσχει στο βαλκανικό πρωτάθλημα στην Σόφια της Βουλγαρίας, από τις 17 έως και τις 23 Ιανουαρίου 2023. Η ελληνική εθνική ομάδα θα αγωνιστεί στον β΄ όμιλο με αντιπάλους τις εθνικές ομάδες της Σερβίας, της Τουρκίας και της Αγγλίας.

Η σύνθεση του Α.Ο.Κ. στο παιχνίδι με την Ε.Α. Λάρισας ήταν η ακόλουθη: Σαχινίδης 8 πόντοι (1 άσσος), Κατσιαφλάκας 24 πόντοι (1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 1 (1 μπλοκ), Δημητριάδης, Κόνσουλας (16/19 υποδοχή), Ρέμμος (4/6 υποδοχή), Αλεξάκης 10 (1 άσσος, 4 μπλοκ), Σαράφης, Ταμοζνίκωφ 19 (5 μπλοκ), Κλεπουσνιώτης 12 (1 άσσος), Κωνσταντινίδης, Καλανταρίδης 1, Παυλίδης, Κοτρόγιαννος 1.

Στα άλλα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος στην β΄ ζώνη σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Ερμογένης Ξάνθης-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3 σετ, Ήφαιστος Φλώρινας-Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων 3-0 σετ, Πανόραμα-Χ.Α.Ν.Θ. 0-3 σετ, Μακεδονικός-Ελπίς Αμπελοκήπων 1-3 σετ. Το παιχνίδι Α.Ε. Κομοτηνής-Έβρου Σουφλίου θα διεξαχθεί στις 25 Ιανουαρίου 2023.

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Εθνικός Αλεξανδρούπολης 29 βαθμοί (30-6 σετ), Χ.Α.Ν.Θ. 25 (28-10), Ήφαιστος Φλώρινας 22 (27-16), Ελπίς Αμπελοκήπων 20 (23-14), Α.Ε. Κομοτηνής 14 (18-17), Έβρος Σουφλίου 13 (18-18), Μακεδονικός 12 (18-23), Καβάλα 12 (19-24), Ε.Α. Λάρισας 11 (16-22), Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων 9 (10-22), Ερμογένης Ξάνθης 5 (9-26), Πανόραμα 5 (11-29).

Την 11η αγωνιστική ημέρα, τελευταία του α΄ γύρου του πρωταθλήματος, θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Ήφαιστος Φλώρινας, Ε.Α. Λάρισας-Α.Ε. Κομοτηνής, Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων-Καβάλα, Ελπίς Αμπελοκήπων-Ερμογένης Ξάνθης, Χ.Α.Ν.Θ.-Μακεδονικός, Έβρος Σουφλίου-Πανόραμα (1 Φεβρουαρίου 2023).

Ώριμη εμφάνιση από τις νεαρές παίκτριες της ομάδας γυναικών του Α.Ο.Κ.

Σημαντική νίκη σημείωσε, το Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2023 στην Καλαμίτσα και η ομάδα γυναικών του Α.Ο. «Καβάλα» με 3-0 σετ επί του Γυμναστικού Συλλόγου Δράμας. Είναι η ομάδα που κατέκτησε το πρωτάθλημα νεανίδων (Κ20), πριν από μερικές ημέρες στην Γεωργιανή, στην Ένωση Σωματείων Πετοσφαίρισης Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης. Ο Α.Ο.Κ. έκανε μία ώριμη εμφάνιση, παρά την έλλειψη εμπειρίας των παικτριών του και πήρε δίκαια την νίκη με σκορ 25-20, 25-23, 25-19 ανά σετ.

Στις Σέρρες, η ομάδα του Α.Ο. Αμυγδαλεώνα ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Πανσερραϊκό, ενώ η 4η αγωνιστική ημέρα του πρωταθλήματος της Β΄ εθνικής κατηγορίας, θα ολοκληρωθεί με το παιχνίδι Γαία Δράμας-Άρτεμις Σερρών. Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Πανσερραϊκός 11 βαθμοί (12-2 σετ), Γαία Δράμας 5 (6-5), Γ.Σ. Δράμας 5 (6-9), Καβάλα 4 (10-7), Άρτεμις Σερρών 3 (4-7), Αμυγδαλεώνας 1 (4-12).