Θα μας επιτρέψουν οι δεσποινίδες της ομάδας πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» να αρχίσουμε από την ομάδα ανδρών του συλλόγου, η οποία αντιμετώπισε το απόγευμα της Κυριακής 27 Μαρτίου 2022 στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» τον Ερμογένη Ξάνθης. Η ατμόσφαιρα στο κλειστό γυμναστήριο ήταν όμορφη και βοήθησε τους παίκτες και των δύο ομάδων να δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους στο παιχνίδι. Η πετοσφαίριση έχει αρκετούς φίλους στην Καβάλα, που θέλουν να δούνε τις ομάδες του Α.Ο.Κ. σε υψηλότερες εθνικές κατηγορίες. Το ευχόμαστε και θεωρούμε ότι ο στόχος θα γίνει πραγματικότητα με περισσότερη οικονομική στήριξη. Πιστεύουμε στην δουλειά που κάνει ο Δημήτρης Σιώκης στο τμήμα ανδρών, που βρίσκεται σε φάση αναδιοργάνωσης από το λεγόμενο «φυτώριο» έως την πρώτη ομάδα. Εξίσου καλή δουλειά γίνεται από τους προπονητές και στο τμήμα γυναικών.

Οι παίκτες του Α.Ο.Κ. είχαν πάθος, ενθουσιασμό και θέληση για την νίκη. Τα στοιχεία αυτά, μαζί την συμπαράσταση των φιλάθλων, βοήθησαν στην κατάκτηση του 1ου σετ, αλλά δεν ήταν αρκετά για να δώσουν την νίκη. Ο Α.Ο.Κ. ήταν άξιος αντίπαλος, αλλά ο Ερμογένης Ξάνθης ήταν καλύτερος στις αγωνιστικές λεπτομέρειες. Η κατάκτηση του 2ου σετ έδωσε ηρεμία στην φιλοξενούμενη ομάδα, η οποία ήταν πιο αποφασιστική στην συνέχεια του παιχνιδιού και δικαίως κέρδισε τα δύο επόμενα σετ κάνοντας το 1-3 (25-20, 15-25, 21-25, 20-25). Ο Α.Ο.Κ. είχε: 77% στην υποδοχή (57/74), 45,7% στην επίθεση (43/94), 5 πόντους από μπλοκ, 9 πόντους από το σέρβις και 11 λάθη στο σέρβις.

Στο άλλο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Β΄ εθνικής κατηγορίας ανδρών, η Γυμναστική Εταιρεία Αλεξανδρούπολης νίκησε 3-0 σετ τον Αθλητικό Όμιλο Ορεστιάδας. Η αγωνιστική ημέρα θα ολοκληρωθεί με το παιχνίδι Α.Ο. Σερρών-Α.Ο. Χρυσούπολης που θα διεξαχθεί την Κυριακή 3 Απριλίου 2022. Η βαθμολογία του ομίλου είναι η εξής: Ερμογένης Ξάνθης 23 βαθμοί (27-5 σετ), Α.Ο. Σερρών 18 (20-8), Α.Ο. «Καβάλα» 15 (17-10), Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης 11 (14-18), Α.Ο. Ορεστιάδας 4 (6-21), Α.Ο. Χρυσούπολης 0 (2-24).

Την 10η αγωνιστική ημέρα θα παίξουν: Ερμογένης Ξάνθης-Α.Ο. Σερρών, Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης-Α.Ο. «Καβάλα», Α.Ο. Χρυσούπολης-Α.Ο. Ορεστιάδας. Την Κυριακή 3 Απριλίου 2022, ο Α.Ο.Κ. θα υποδεχτεί στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», στις 3 το απόγευμα, τον Α.Ο. Ορεστιάδας, ενώ την ίδια ημέρα θα παίξουν: Α.Ο. Σερρών-Α.Ο. Χρυσούπολης.

Με 3-1 σετ ηττήθηκε στην Σταυρούπολη, το Σάββατο 26 Μαρτίου 2022, η ομάδα γυναικών του Α.Ο.Κ. Αν και μείωσε 2-1 σετ, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και να διεκδικήσει την νίκη στο 5ο σετ. Η ομάδα της Σταυρούπολης κέρδισε τα δύο πρώτα σετ με σκορ 25-17 και 25-14, ο Α.Ο.Κ. κατέκτησε το 3ο σετ με σκορ 25-14 και η γηπεδούχος ομάδας κέρδισε το 4ο σετ με σκορ 25-23.

Στα εναπομείναντα τρία παιχνίδια της φάσης των πλέι άουτ του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας, η ομάδα της Καβάλας θα διεκδικήσει την υψηλότερη θέση στην τελική κατάταξη, αφού η παραμονή στην κατηγορία εξασφαλίστηκε. Από την Α2 θα υποβιβαστούν στην Β΄ εθνική κατηγορία τρία σωματεία, αφού η Χ.Α.Ν.Θ. και οι «Μακεδόνες» Αξιού παρέμειναν στην Pre League.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής ημέρας των πλέι άουτ της Α2 εθνικής κατηγορίας είναι τα ακόλουθα: Σταυρούπολη-Καβάλα 3-1 σετ (25-17, 25-14, 14-25, 25-23), Ε.Α. Λάρισας-Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 3-1 σετ (25-21, 20-25, 25-20, 26-24), Αργώ Βόλου-Ίκαρος Έδεσσας 3-0 σετ (25-23, 27-25, 25-20), Ασκληπιός Τρικάλων-Γαία Δράμας 3-0 σετ (25-16, 28-26, 25-10).

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Αργώ Βόλου 28 βαθμοί (29-7 σετ), Ε.Α. Λάρισας 23 (25-13), Καβάλα 21 (26-19), Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 20 (23-16), Σταυρούπολη 19 (22-17), Ίκαρος Έδεσσας 12 (14-23), Ασκληπιός Τρικάλων 8 (12-26), Γαία Δράμας 1 (3-33).

Το Σάββατο 2 Απριλίου 2022 θα παίξουν: Καβάλα-Αργώ Βόλου, Ίκαρος Έδεσσας-Σταυρούπολη, Γαία Δράμας-Ε.Α. Λάρισας, Φοίνικας Αλεξανδρούπολης-Ασκληπιός Τρικάλων.

Τέλος, η ομάδα κορασίδων του Α.Ο. «Καβάλα» νίκησε 3-0 σετ (25-17, 25-17, 25-16) την αντίστοιχη του Γυμναστικού Συλλόγου Ελευθερούπολης και προκρίθηκε στην τελική φάση (final four) του πρωταθλήματος της Ένωσης Σωματείων Πετοσφαίρισης Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης. Στον ημιτελικό αγώνα θα αντιμετωπίσει τον Γ.Σ. Δράμας, ενώ στον άλλο ημιτελικό θα παίξουν: Αμαζόνες Μαΐστρου-Φοίνικας Αλεξανδρούπολης. Οι ημιτελικοί αγώνες θα διεξαχθούν στις 3 Απριλίου 2022. Τα αποτελέσματα της προημιτελικής φάσης ήταν τα εξής: Γ.Σ. Δράμας-Α.Ο. Αμυγδαλεώνα 3-0 σετ, Α.Ο. «Καβάλα»-Γ.Σ. Ελευθερούπολης 3-0 σετ, Α.Ο. Χρυσούπολης-Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 2-3 σετ, Αμαζόνες Μαΐστρου Αλεξανδρούπολης-Ερμογένης Ξάνθης 3-0 σετ.