Η Marina Deinega ήταν η «αιχμή του δόρατος», οι κεντρικές παίκτριες, Μάιρα Τσακιρίδου-Ήλια Ρωσσιάδου κυριάρχησαν, η Σταυρούλα Βάτκαλη έδωσε πολύτιμες λύσεις στην επίθεση, η λίμπερο και αρχηγός, Ιωάννα Γερακίνη, ήταν σχεδόν αλάνθαστη στην υποδοχή και οι υπόλοιπες νεαρές παίκτριες έβαλαν το «λιθαράκι» τους, για να φτάσει η ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» στην νίκη επί του Ε.Ο. Σταυρούπολης με 3-2 σετ. Η πρώτη νίκη στην φάση των πλέι άουτ, ήταν αποτέλεσμα ομαδικής δουλειάς. Οι παίκτριες του Α.Ο.Κ., εκτός από ψυχή, έδειξαν και μεγάλη ωριμότητα στο παιχνίδι, απέναντι σε μία δυνατή αντίπαλο, αλλά μία ομάδα που είναι «στα μέτρα τους».

Οφείλουμε να εξάρουμε την εμφάνιση της M. Deinega, η οποία παρά την περιπέτεια που εξελίσσεται στην πατρίδα της, την Ουκρανία, βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα της Καβάλας να πάρει την νίκη. Η Ουκρανή περιφερειακή πρόσφερε 23 πόντους έχοντας 48% στην επίθεση και την αμέριστη ψυχολογική στήριξη των συμπαικτριών της και όλου του Οργανισμού του Α.Ο.Κ.

Ωστόσο, θεωρούμε ότι την «ειδοποιό» διαφορά έκαναν οι δύο κεντρικές παίκτριες, η Μ. Τσακιρίδου και η Η. Ρωσσιάδου, οι οποίες είχαν: 29 πόντους, 4 μπλοκ και 7 άσσους! Είναι ευτύχημα για τον Α.Ο.Κ. που διαθέτει δύο ισάξιες κεντρικές παίκτριες, ενώ υπάρχει και η Θεανώ Γκίκα, που έκανε εγχείρηση στον χιαστό σύνδεσμο του γονάτου και βρίσκεται στην αποθεραπεία.

Από κει και πέρα, όλες όσες αγωνίστηκαν από τις νεαρές παίκτριες έδωσαν πολύτιμη βοήθεια στην υποδοχή, στο σέρβις και στην άμυνα. Αναλυτικά αγωνίστηκαν οι: Deinega 23 πόντοι (23/48 επίθεση), Τσακιρίδου 17 (12/24 επίθεση, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρωσσιάδου 12 (6/16 επίθεση, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Βάτκαλη 12 (12/32 επίθεση), Γεωργιάδου 3 (1/7 επίθεση, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ιωαννίδου 3 (3/14 επίθεση), Παπαδοπούλου 1 (0/10 επίθεση, 1 άσσος), Μπαρνταγκτζιάν 5 (2/10 επίθεση, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γερακίνη (21/23 υποδοχή), Ντόμι (λίμπερο), Πάλλα.

Ο Α.Ο.Κ. είχε: 77,6% στην υποδοχή (59/76), 36,6% στην επίθεση (59/161), 11 άσσους, 19 λάθη στο σέρβις. Η ομάδα της Σταυρούπολης κέρδισε το 1ο σετ με 25-23, ο Α.Ο.Κ. το 2ο σετ με 25-19, η Σταυρούπολη το 3ο σετ πάλι με 25-23, ο Α.Ο.Κ. ισοφάρισε 2-2 κατακτώντας το 4ο σετ με σκορ 25-15 και στο 5ο σετ ήταν κυρίαρχος με σκορ 15-6.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, οι παίκτριες των δύο ομάδων φώναξαν υπέρ της παγκόσμιας ειρήνης, με αφορμή τις εχθροπραξίες στην Ουκρανία. Όσο κατακριτέα είναι μία πολεμική σύγκρουση, άλλο τόσο είναι, κατά την άποψη μας, οι ηθικοί αυτουργοί να εμφανίζονται ως «τιμητές» της ειρήνης!

Στα άλλα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής ημέρας των πλέι άουτ της Α2 εθνικής κατηγορίας σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Γαία Δράμας-Ασκληπιός Τρικάλων 2-3 σετ (22-25, 25-23, 25-11, 19-25, 12-15), Ίκαρος Έδεσσας-Αργώ Βόλου 0-3 σετ (24-26, 17-25, 21-25), Φοίνικας Αλεξανδρούπολης-Ε.Α. Λάρισας 3-1 σετ (25-22, 25-27, 25-21, 25-17).

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Αργώ Βόλου 18 βαθμοί (18-4 σετ), Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 17 (19-7), Καβάλα 15 (17-10), Ε.Α. Λάρισας 12 (13-10), Σταυρούπολη 10 (13-13), Ίκαρος Έδεσσας 9 (11-13), Ασκληπιός Τρικάλων 2 (4-20), Γαία Δράμας 1 (3-21).

Την 2η αγωνιστική ημέρα παίξουν: Ε.Ο. Σταυρούπολης-Ίκαρος Έδεσσας, Αργώ Βόλου-Καβάλα, Ε.Α. Λάρισας-Γαία Δράμας, Ασκληπιός Τρικάλων-Φοίνικας Αλεξανδρούπολης.