Την δεύτερη ήττα υπέστη στο πρωτάθλημα Β΄ εθνικής κατηγορίας, η ομάδα πετοσφαίρισης ανδρών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα». Την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2023 έπαιξε στην Ξάνθη με τον τοπικό «Ερμογένη» (αμφότερες οι ομάδες υποβιβάστηκαν από την Α2 εθνική κατηγορία), που πήρε την νίκη στο 5ο σετ (tie break). Έτσι, οι δύο ομάδες «μοιράστηκαν» τους τρεις βαθμούς, δύο πήρε ο «Ερμογένης» και έναν ο Α.Ο.Κ., που είναι οι πρώτοι στο πρωτάθλημα.

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η εξής: Α.Ο. Σερρών 9 βαθμοί (3 νίκες-0 ήττες), Έβρος Σουφλίου 6 (2-1), Ερμογένης Ξάνθης 2 (1-2), Καβάλα 1 (0-2), Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης -3 (0-1).

Στις γυναίκες, ο Ανδροσθένης Θάσου ηττήθηκε με το ίδιο αποτέλεσμα (3-2 σετ) εκτός έδρας από την Νίκη Αλεξανδρούπολης. Αν και προηγήθηκε δύο φορές με 0-1 και 1-2 σετ, η γηπεδούχος ομάδα ισοφάρισε και κατέκτησε το 5ο σετ με σκορ 15-9. Η βαθμολογία του (ανατολικού) ομίλου διαμορφώθηκε ως εξής: Νίκη Αλεξανδρούπολης 8 βαθμοί (3 νίκες-0 ήττες), Ανδροσθένης Θάσου 7 (2-1), Ερμογένης Ξάνθης 7 (2-1), Αμαζόνες Μαΐστρου 5 (2-1), Α.Ο. Ορεστιάδας 0 (0-3), Α.Ε. Κομοτηνής 0 (0-3).

Το ερχόμενο Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2023, στη 1 μετά το μεσημέρι, ο «Ανδροσθένης» θα υποδεχτεί στην Θάσο την ομάδα των «Αμαζόνων» Αλεξανδρούπολης.