Με δύο τέρματα, από τον Renild Kasemi και τον Bogdan Mandic, ο Α.Ο. «Καβάλα» νίκησε με σκορ 2-1 στην παράταση την μαχητική και με μεγάλο κίνητρο ομάδα του «Αιγέα» στο «Μιχαλέλλειο» γήπεδο Πλωμαρίου στην Μυτιλήνη και πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης του κυπέλλου Ελλάδας. Ο Α.Ο.Κ. προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο του β΄ ημιχρόνου με σκόρερ τον R. Kasemi, αλλά ο «Αιγέας» ισοφάρισε γρήγορα (έξι λεπτά αργότερα) και το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο B. Mandic στο 118ο λεπτό, δηλαδή δύο λεπτά πριν από την λήξη της παράτασης! Έτσι, ο Α.Ο.Κ. ξεπέρασε ένα ακόμα δύσκολο «εμπόδιο» στην διοργάνωση και θα αντιμετωπίσει στο στάδιο «Ανθή Καραγιάννη» τον Αστέρα ΑΚΤΩΡ από την Τρίπολη. Ο Νίκος Καραμπετάκης χρησιμοποίησε στην έναρξη του αγώνα τους: Ιωαννίδη, Ίτσιο, Αναστασόπουλο, Σμίλτο, Δαλιανόπουλο, Μέτσε, Πόποβιτς, Kasemi, Γκέκα, Oliveira, Mandic, ενώ είχε μαζί του και τους: Miskovic (τερματοφύλακα), Σπανουδάκη, Παύλο Δερμιτζάκη, Αντώνη Δερμιτζάκη, Pasagic, Κέρθι, Παπαδόπουλο, Σπανδωνίδη. Να αναφέρουμε πως η αποστολή του Α.Ο.Κ. έκανε ένα δύσκολο ταξίδι, μέσω Τουρκίας (!), για να φτάσει στο νησί της Μυτιλήνης.