Η Αγία Βαρβάρα είχε «εύκολο έργο» απέναντι στην Προσοτσάνη, ενώ οι Ίκαροι Σερρών επικράτησαν στο «ντέρμπι» της Α.Ε. Σερρών και παρέμειναν στην 1η θέση της βαθμολογίας του δυτικού ομίλου στο πρωτάθλημα ανδρών της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης (Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.). Το ωραιότερο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής ημέρας διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, μεταξύ των ομάδων του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» και των Νέων της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, την Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2022. Νικήτρια αναδείχτηκε η «φιλοξενούμενη» ομάδα με σκορ 81-74 και έφτασε στο ρεκόρ 6 νίκες-3 ήττες. Ο Α.Ο.Κ., παρά την ήττα, έχει ρεκόρ 5 νίκες-4 ήττες και είναι «ζωντανός» στην διεκδίκηση της συμμετοχής στα πλέι οφ. Εκείνο που έχει περισσότερη σημασία, ωστόσο, είναι ότι έχει παρουσιάσει θεαματική αγωνιστική βελτίωση και η δουλειά του προπονητή, Λάκη Παπαδόπουλου και των παικτών φαίνεται. Ο Δημήτρης Αθανασιάδης, αυτός ο παίκτης κόσμημα για την Καβαλιώτικη καλαθοσφαίριση, σκόραρε 30 πόντους κι επειδή στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, λόγω κούρασης, της δυνατής άμυνας των παικτών της «Ένωσης» και της ανοχής που έδειξαν οι διαιτητές, δεν κατάφερε να σκοράρει, ο Α.Ο.Κ. δεν μπόρεσε να βρει εύκολους πόντους κυρίως με το μακρινό σουτ.

Νωρίτερα, όμως, χάρη στα εύστοχα σουτ τριών πόντων, κατάφερε στην 2η περίοδο να προηγηθεί στο σκορ (29-26 με τρίποντο του Γιώργου Ρότσα) και στην 3η περίοδο να «χτίσει» διαφορά δέκα πόντων (56-46 με τρίποντο πάλι του Γ. Ρότσα). Στην 1η περίοδο, η Ε.Κ. Καβάλας «ξέφυγε» 7-18, με τρία συνεχόμενα εύστοχα σουτ τριών πόντων των: Ευαγγελίδη (2), Πεχλιβανίδη, από 7-9 και έκλεισε την περίοδο με σκορ 15-22. Στην 2η περίοδο, ο Α.Ο.Κ. με «καταιγισμό» από τρίποντα, σημείωσε 7 στο διάστημα αυτό(!), ισορρόπησε το παιχνίδι. Το α΄ ημίχρονο έληξε ισόπαλο με σκορ 44-44. Στην 3η περίοδο, ήταν η «σειρά» της Ε.Κ. Καβάλας να σκοράρει 5 τρίποντα, αλλά ο Α.Ο.Κ. κράτησε το προβάδισμα με «βραχεία κεφαλή» 64-62 και στην 4η περίοδο 70-69. Στο σημείο εκείνο, η Ε.Κ. Καβάλας έκανε «σερί» 6-0 και προηγήθηκε 70-75. Ο Α.Ο.Κ. δεν είχε τις δυνάμεις να επανέλθει, παρά την φιλότιμη προσπάθεια που κατέβαλαν όλοι οι παίκτες του (σ.σ. παρατάχθηκε με δεκάδα στο παιχνίδι) και η «Ένωση» διαφύλαξε το προβάδισμα έως την λήξη του αγώνα.

Σημειωτέον ότι, στην 4η περίοδο ο Α.Ο.Κ. δεν πέτυχε τρίποντο, ενώ η Ε.Κ. Καβάλας ευστόχησε μία φορά έξω από την γραμμή των 6 μέτρων και 75 εκατοστών. Συνολικά, στο παιχνίδι σημειώθηκαν 23 τρίποντα!

Για την Ε.Κ. Καβάλας, καθοριστικό ρόλο στην κατάκτηση της νίκης είχαν οι: Τσέλλος, Απαζίδης, Πεχλιαβανίδης, Ταχυρίδης, οι οποίοι σκόραραν τους 66 από τους 81 πόντους και είναι βασικά μέλη της ομάδας που συμμετέχει στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας. Χωρίς αυτούς, η ομάδα νέων της Ε.Κ. Καβάλας θα δυσκολευόταν πολύ να νικήσει. Οι συνθέσεις των ομάδων ήταν οι ακόλουθες:

Α.Ο.Κ.

Μπακαβέλος, Ρότσα 16(4 τρίποντα), Καρατσομπάνης 18(1 τρ.), Αθανασιάδης 30(7 τρ.), Συρόπουλος, Καμήλαλης 4, Αργυρίου 2, Αντωνόπουλος, Γούδας 4.

Νέοι Ε.Κ. Καβάλας

Ευαγγελίδης 10(3 τρ.), Τσέλλος 14, Απαζίδης 23(3 τρ.), Ταχυρίδης 8, Πεχλιβανίδης 21(4 τρ.), Αποστολίδης 3(1 τρ.), Καραγιάννης 2.

Στα άλλα παιχνίδια σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Ίκαροι Σερρών-Α.Ε. Σέρρες 73-59, Μακεδόνες Κρηνίδων-Ηράκλεια 53-82, Αγία Βαρβάρα-Προσοτσάνη 93-43.

Η βαθμολογία του ομίλου διαμορφώθηκε ως εξής: Ίκαροι Σερρών 17 (8 νίκες-1 ήττα), Αγία Βαρβάρα 17 (8-1), Νέοι Ε.Κ. Καβάλας 15 (6-3), Α.Ο. «Καβάλα» 14 (5-4), Α.Ε. Σέρρες 13 (5-3), Ηράκλεια 13 (4-5), Προσοτσάνη 11 (2-7), Τιτάνες Δράμας 9 (1-7), Μακεδόνες Κρηνίδων 8 (0-8).

Την 11η αγωνιστική ημέρα θα παίξουν: Τιτάνες Δράμας-Α.Ο. «Καβάλα», Νέοι Ε.Κ. Καβάλας-Αγία Βαρβάρα, Προσοτσάνη-Ίκαροι Σερρών, Α.Ε. Σέρρες-Μακεδόνες Κρηνίδων.

Στον ανατολικό όμιλο και στο εξ αναβολής παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής ημέρας, η Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με σκορ 60-43. Έτσι, η βαθμολογία του ομίλου έχει ως εξής: Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 15 (7 νίκες-1 ήττα), Αίας Κομοτηνής 14 (6-2), Αστέρας Καβάλας 14 (6-2), Εθνικός Αλεξανδρούπολης 12 (4-4), Άτλας Κομοτηνής 11 (3-5), Δημοκρίτειο Κομοτηνής 10 (4-4), Θύελλα Φερών 9 (1-7), Α.Ε. Κομοτηνής 7 (1-7).