Ο «Αστέρας» Καβάλας ήταν πίσω στο σκορ σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, κατάφερε να μειώσει στο ένα καλάθι (53-55), ένα λεπτό και δεκαοκτώ δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του αγώνα, αλλά ηττήθηκε από τον «Απόλλωνα» Καλαμαριάς με 59-53, την Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2023 στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων.

Το παιχνίδι ήταν ποιοτικά κακό και μόνο η 4η περίοδος είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Η Ελευθερία Γαϊτάνη σκόραρε 24 πόντους, με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων, αλλά δεν είχε άλλο «στήριγμα» στην επίθεση, για να πάρει την νίκη ο «Αστέρας». Ο «Απόλλων» Καλαμαριάς «σφράγισε» την νίκη με τέσσερις εύστοχες ελεύθερες βολές στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, αλλά τα 9+1 εύστοχα σουτ τριών πόντων, είναι αυτά που έδωσαν το σταθερό προβάδισμα στην φιλοξενούμενη ομάδα. Το +1 είναι οι τρεις πετυχημένες ελεύθερες βολές, από κερδισμένο φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων, όταν το σκορ ήταν 53-55 και η νίκη στην «κόψη του ξυραφιού».

Για την ομάδα του «Αστέρα» αγωνίστηκαν και οι: Γενημαχαλέλη 7, Φραγκάκη 2, Βλαστού, Καραγεωργίου, Ιωακειμίδου 2, Τσίλι 2, Αντριέβσκα 4, Ζορμπαλά 10, Παπανικολάου, Λάλλα 2.

Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής ημέρας στον 3ο όμιλο του πρωταθλήματος Α2 εθνικής κατηγορίας καλαθοσφαίρισης γυναικών, επίσης, διεξήχθησαν τα παιχνίδια: Ολύμπια Λάρισας-Άρης Θεσσαλονίκης 31-76, Σ.Κ. Ιωάννινα-Απόλλων Πτολεμαϊδας 65-43, Λασσάνης Κοζάνης-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 0-20 (χωρίς αγώνα).

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η εξής: Άρης Θεσσαλονίκης 20 βαθμοί, Σ.Κ. Ιωάννινα 16, Ολύμπια Λάρισας 16, Απόλλων Καλαμαριάς 15, Απόλλων Πτολεμαϊδας 15, Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 14, Αστέρας Καβάλας 14, Χ.Α.Ν.Θ. 13, Λασσάνης Κοζάνης 8.

Η ερχόμενη αγωνιστική ημέρα (12η) θα διεξαχθεί την Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2023 με τα ακόλουθα παιχνίδια: Άρης Θεσσαλονίκης-Λασσάνης Κοζάνης, Απόλλων Καλαμαριάς-Ολύμπια Λάρισας, Απόλλων Πτολεμαϊδας-Αστέρας Καβάλας, Χ.Α.Ν.Θ.-Σ.Κ. Ιωάννινα, ρεπό Αναγέννηση Νέου Ρυσίου.

Στον 4ο όμιλο, οι «Πάνθηρες» Καβάλας προηγήθηκαν στο α΄ ημίχρονο του παιχνιδιού με 19 πόντους διαφορά (40-21), αλλά ηττήθηκαν στην Πυλαία της Θεσσαλονίκης στην παράταση! Στο β΄ ημίχρονο του αγώνα, η ομάδα των «Πανθήρων» σκόραρε μόλις 20 πόντους και στην 5λεπτη παράταση ακόμα τέσσερις! Δυστυχώς, δεν έχει καταφέρει να σταθεροποιήσει την απόδοσή της, κάτι που «στοίχισε» την απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα. Στην Πυλαία αγωνίστηκαν οι: Πενέλη 5(1 τρ.), Μαμαλίγκατζη 7(1 τρ.), Μουταφίδου, Κανελλοπούλου, Γιαχολάρι 16(2 τρ.), Παναγιωτίδου 6, Τσάντα 9(1 τρ.), Τριανταφύλλου 2, Λυκάκη 4, Πετρουσέφσκα 15.

Στα άλλα παιχνίδια της 11ης αγωνιστικής ημέρας σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Νεάπολη-Ηρακλής Θεσσαλονίκης 41-63, Α.Γ.Ε. Πιερίας-Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης 40-65, Πανόραμα-Ασπίς Ξάνθης 58-53.

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Ηρακλής Θεσσαλονίκης 19, Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης 17, Πανσερραϊκός 16, Πυλαία 16, Πανόραμα 16, Πάνθηρες Καβάλας 15, Ασπίς Ξάνθης 12, Νεάπολη 11, Α.Γ.Ε. Πιερίας 10.

Την 12η αγωνιστική ημέρα θα παίξουν: Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης-Νεάπολη, Πάνθηρες Καβάλας-Α.Γ.Ε. Πιερίας, Ασπίς Ξάνθης-Πυλαία, Πανσερραϊκός-Πανόραμα, ρεπό Ηρακλής Θεσσαλονίκης.