Ποιο είναι το πραγματικό (αγωνιστικό) πρόσωπο της ομάδας πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα», αυτό που έδειξε στα δύο πρώτα σετ, ή στα επόμενα δυόμισι σετ και συγκεκριμένα έως το σημείο που μείωσε 10-11, με δύο συνεχόμενους «άσσους» της Σοφίας Παπαδοπούλου, στο 5ο σετ του παιχνιδιού με την Ε.Α. Λάρισας; Ασυζητητί, η εμφάνιση στο 1ο σετ, όπως και στο 2ο σετ, ήταν η χειρότερη που είδαμε σε εντός έδρας παιχνίδι στο τρέχον πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας.

Όταν οι παίκτριες του Α.Ο.Κ. βρέθηκαν «με την πλάτη στον τοίχο» (σ.σ. η Ε.Α. Λάρισας προηγήθηκε με 2-0 σετ) έδειξαν τον πραγματικό χαρακτήρα τους! Έδειξαν το μαχητικό πνεύμα, την ψυχή και τον ενθουσιασμό που τις διακρίνει. Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, ότι στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο έδωσαν επτά παιχνίδια, τα οποία κρίθηκαν στο λεγόμενο tie break! Το 3ο σετ με αντίπαλο την Ε.Α. Λάρισας, ήταν η επιτομή του αγωνιστικού χαρακτήρα που έχει αυτή η νεανική ομάδα του Α.Ο.Κ. Επικράτησε με σκορ 26-24 και με την ψυχολογία σε υψηλό επίπεδο κυριάρχησε στο 4ο σετ και ισοφάρισε 2-2 στα σετ!

Στο 5ο σετ προηγήθηκε 7-5, αλλά εκεί εμφανίστηκε το πρόβλημα των δύο πρώτων σετ, δηλαδή τα λάθη στην υποδοχή. Ίσως να οφειλόταν στην κόπωση από την υπερπροσπάθεια που έγινε στο 3ο σετ και λιγότερο στο 4ο σετ. Η Ε.Α. Λάρισας κάλυψε γρήγορα το -2 και προηγήθηκε με διαφορά τεσσάρων πόντων 7-11. Ο Α.Ο.Κ. έκανε την τελική προσπάθεια, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο από το να μειώσει σε 10-11. Η φιλοξενούμενη ομάδα κέρδισε τρεις ακόμα πόντους και με καλύτερη ψυχολογία πήρε το σετ, την νίκη και τους δύο βαθμούς. Ωστόσο, παρέμεινε κάτω από τον Α.Ο.Κ. στην βαθμολογία του ομίλου των πλέι άουτ.

Ο Δημήτρης Μπαλασάς, προπονητής του Α.Ο.Κ., έδωσε χρόνο συμμετοχής σε δεκατρείς παίκτριες, ακόμα και στις μικρές: Κωνσταντίνα Πάλλα, Άλκηστις Κουτσικβασίλογλου, Κατερίνα Καπούλα. Η Ήλια Ρωσσιάδου κράτησε «όρθιο» τον Α.Ο.Κ. στο διάστημα της «αντεπίθεσης», ενώ από τις περιφερειακές παίκτριες, η Marina Deinega και η Σταυρούλα Βάτκαλη πήραν συνολικά 70 επιθέσεις! Η υποδοχή ήταν η «αχίλλειος πτέρνα» στο παιχνίδι (σ.σ. ποσοστό 60,7%) και ο κύριος λόγος του πολύ χαμηλού ποσοστού στην επίθεση (31,4%). Είναι κατόρθωμα, πραγματικά, που με τα παραπάνω πολύ μέτρια ποσοστά, ο Α.Ο.Κ. διεκδίκησε την νίκη στο 5ο σετ και έως την τελευταία φάση, στην κυριολεξία, του παιχνιδιού.

Τα σετ του αγώνα ήταν: 13-25, 14-25, 26-24, 25-14, 10-15 και η σύνθεση του Α.Ο.Κ. η ακόλουθη: Ιωαννίδου (3 πόντοι, 3/13 επίθεση), Παπαδοπούλου (4 πόντοι, 2/6 επίθεση, 2 άσσοι, 1 λάθος στο σέρβις), Deinega (12 πόντοι, 11/35 επίθεση, 1 άσσος, 2 λάθη στο σέρβις), Γεωργιάδου (4 πόντοι, 1/4 επίθεση, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 1 λάθος στο σέρβις), Τσακιρίδου (8 πόντοι, 6/16 επίθεση, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 2 λάθη στο σέρβις), Ρωσσιάδου (14 πόντοι, 9/16 επίθεση, 5 μπλοκ, 1 λάθος στο σέρβις), Βάτκαλη (11 πόντοι, 10/35 επίθεση, 1 άσσος, 2 λάθη στο σέρβις), Πάλλα (3 πόντοι, 1/2 επίθεση, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 2 λάθη στο σέρβις), Μπαρνταγκτζιάν (1 πόντος, 0/10 επίθεση, 1 άσσος, 1 λάθος στο σέρβις), Κουτσικβασίλογλου (2 πόντοι, 1/3 επίθεση, 1 άσσος), Καπούλα, Ντόμι (λίμπερο), Γερακίνη (18/26 υποδοχή).

Στα άλλα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής ημέρας των πλέι άουτ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Φοίνικας Αλεξανδρούπολης-Σταυρούπολη 3-0 σετ (25-20, 25-20, 25-19), Γαία Δράμας-Αργώ Βόλου 0-3 σετ (19-25, 19-25, 13-25), Ίκαρος Έδεσσας-Ασκληπιός Τρικάλων 3-1 σετ (25-19, 23-25, 25-18, 28-26).

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Αργώ Βόλου 22 βαθμοί (23-7 σετ), Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 20 (22-10), Καβάλα 18 (22-15), Ε.Α. Λάρισας 17 (19-12), Σταυρούπολη 13 (16-16), Ίκαρος Έδεσσας 12 (14-17), Ασκληπιός Τρικάλων 5 (8-23), Γαία Δράμας 1 (3-27).

Την 4η αγωνιστική ημέρα θα παίξουν: Ασκληπιός Τρικάλων-Καβάλα, Ε.Α. Λάρισας-Ίκαρος Έδεσσας, Αργώ Βόλου-Φοίνικας Αλεξανδρούπολης, Σταυρούπολη-Γαία Δράμας.