Αντισφαίριση: Η Ελ. Χατζηαβραάμ κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στο διπλό σε διεθνές τουρνουά

0

Τον πρώτο τίτλο σε διεθνή διοργάνωση της I.T.F. (International Tennis Federation-Tennis World Tournament U18) κατηγορίας J30 στο διπλό κατέκτησε η Καβαλιώτισσα πρωταθλήτρια του Αθλητικού Ομίλου Αντισφαίρισης «Πρωταθλητών» Καβάλας και της Karaproimos Coaching Team, Ελένη Χατζηαβραάμ. Η Καβαλιώτισσα πρωταθλήτρια, αν και αποκλείστηκε στον 1ο γύρο στο μονό, συνεργάστηκε στο διπλό με την Naema Labib από την Ρουμανία και χωρίς να χάσουν σετ σε όλο το τουρνουά, έφτασαν έως τον τελικό αγώνα όπου επικράτησαν των: Jana Bozinovska και Luisa Fusil (Νο 2 στο ταμπλό) με σκορ 6-0, 6-0 παίζοντας εξαιρετικό τένις. Η Ελ. Χατζηαβραάμ κατέκτησε 15 ευρωπαϊκούς τίτλους στο μονό και το διπλό στην Tennis Europe.

Στο ίδιο τουρνουά, την 2η θέση κατέκτησε στο διπλό ο αδελφός της Ελένης, Νικόλας Χατζηαβραάμ, με συμπαίκτη τον Οδυσσέα Γελαδάρη από την Αθήνα, έπειτα από έναν συναρπαστικό και «επεισοδιακό» τελικό αγώνα, που ολοκληρώθηκε ύστερα από 5 ώρες λόγω βροχής. Στον τελικό αγώνα αντιμετώπισαν τους: Aleksandar Trifunovski και Nikita Gribyakin, από τους οποίους ηττήθηκαν με σκορ 6-0, 3-6, 7-10 στο super tie break. Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις για τα αδέλφια Ελένη και Νικόλα Χατζηαβραάμ θα συνεχιστούν την ερχόμενη εβδομάδα στο Κόσοβο, όπου θα λάβουν μέρος σε ένα ακόμα διεθνές τουρνουά.